O wpływie ruchu na zdrowie podczas Forum Osób Niepełnosprawnych

42
249

Czternasta edycja wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” przebiegała pod hasłem „Aktywność – cudowny lek”.

1 grudnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu miało miejsce XIV Forum Osób Niepełnosprawnych. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Aktywność – cudowny lek”. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Integracji „Podaj Rękę”, a współorganizatorami – Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Miasto Racibórz, Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu oraz Polski Związek Głuchych – koło w Raciborzu. Całość została przemigana w języku migowym przez Irenę Białuską.

Forum organizowane jest co roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które przypada 3 grudnia. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz spróbować znaleźć rozwiązania, które służyłyby pełnej integracji społecznej.

Marek Kurpis otrzymał „Laur życzliwości” w podziękowaniu za przyczynienie się do utworzenia Zespołu Ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Marek Kurpis otrzymał „Laur życzliwości” w podziękowaniu za przyczynienie się do utworzenia Zespołu Ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Gości przywitali: Jerzy Wiśniewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Podaj Rękę” oraz Czesława Kordyaczny – Prezes Stowarzyszenia Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu. Wicestarosta Marek Kurpis, otwierając forum, zapewnił, że samorząd powiatowy będzie walczył z barierami architektonicznymi, jednak jednym z zadań jest także stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. – To, jak niezwykle istotne jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych, pokazuje Zespół Ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który funkcjonuje w Raciborzu od stycznia i który w blisko 40% ma nowe orzeczenia. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej liczby. To świadectwo tego, jak ważne było powołanie nowej tego typu instytucji na ziemi raciborskiej – powiedział Marek Kurpis.

Po słowie wstępnym wygłoszonym przez Małgorzatę Rother-Burek, która wraz z Katarzyną Wiśniewską prowadziła forum, miały miejsce prelekcje na temat wpływu aktywności na zdrowie. Przedstawiły je: mgr Ewelina Grabska – doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dr Aleksandra Gamrot.

Jak co roku nie zabrakło ks. Jana Szywalskiego, który podzielił się swoim sposobem na sprawny umysł
Jak co roku nie zabrakło ks. Jana Szywalskiego, który podzielił się swoim sposobem na sprawny umysł

Ewelina Grabska mówiła o aktywności fizycznej osób starszych. Okazuje się, że w Polsce jedynie 10-25% seniorów podejmuje jakąkolwiek aktywność. Tymczasem ruch ma ogromny wpływ na organizm. Poprawia równowagę i szybkość chodu, zmniejsza liczbę upadków, reguluje pracę układu krążeniowo-oddechowego i poprawia siłę mięśni. Ponadto zmniejsza ryzyko niektórych chorób, a nawet je hamuje. Wśród zalecanych aktywności doktorantka ŚUM wymieniła jazdę na rowerze, spacery, gimnastykę, nordic walking, taniec i pływanie. Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia osoby starsze powinny poświęcać w ciągu tygodnia przynajmniej 150 minut na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności lub 75 minut na energiczny wysiłek. – Za to, jak wygląda proces starzenia się, w zdecydowanej większości odpowiadają czynniki środowiskowe i styl życia, czyli to, czy będziemy aktywni czy nie. To od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza starość – podkreśliła Ewelina Grabska.

– Zmienia się podejście do aktywności fizycznej, nikogo już nie dziwi biegająca osoba. Jest wiele form aktywności dla seniorów, również w Raciborzu. Trzeba tylko ich zachęcić do tego, żeby brali w nich udział – mówiła dr Aleksandra Gamrot, która w swoim wykładzie również położyła nacisk na wpływ ruchu na organizm, zwłaszcza u osób starszych. Rośnie średnia długość życia w Polsce – aktualnie jest to 73,9 lat dla mężczyzn i 81,9 lat dla kobiet. Jednak podeszły wiek oznacza także szereg schorzeń. Seniorzy najczęściej chorują na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i niewydolność serca. Regularne ćwiczenia mogą modyfikować przebieg niektórych chorób czy ilość zażywanych leków. – Ruch to też przyczynek do wydzielania „hormonów młodości”, a także wydłuża nam okres samodzielności – tłumaczyła dr Gamrot.

Jak co roku wręczono „Laur życzliwości”. W tym roku za nieustającą życzliwość i pomoc osobom niepełnosprawnym został nagrodzony wicestarosta raciborski Marek Kurpis. Na zakończenie wystąpił Chór Brzezie pod dyrekcją dr Aleksandry Gamrot.

Wydarzenie swoim występem uświetnił Chór Brzezie pod dyrekcją dr Aleksandry Gamrot
Wydarzenie swoim występem uświetnił Chór Brzezie pod dyrekcją dr Aleksandry Gamrot

Katarzyna Przypadło