Boże Narodzenie w liczbach

333
178
święta w liczbach

Według badań statystycznych wydamy na święta średnio 719 zł, to prawie tyle samo co w zeszłym roku. Co będzie nas kosztowało najwięcej i ile czasu trzeba pracować, aby pokryć ten koszt?

Wiek a świąteczne wydatki
Najwięcej na Boże Narodzenie, bo aż 812 zł, wydadzą osoby w wieku 40 – 59 lat. Najmniejsze wydatki, w wysokości średnio 554 zł, deklarują seniorzy, zaś osoby w wieku 15 – 24 lata prawdopodobnie wydadzą średnio 622 zł.

Czy płeć ma znaczenie?
Patrząc na płeć zauważymy różnice, które obalą mit zamiłowania kobiet do zakupów i wydawania pieniędzy. To mężczyźni wydadzą w święta więcej od kobiet – średnio o 20 zł.

Wymarzone prezenty pod choinkę
Co roku staramy się zadowolić najbliższych i trafić w ich gust. Jakie prezenty cieszą najbardziej? Co piąty ankietowany chciałby otrzymać w prezencie odzież, tyle samo osób zadowoliłoby się kosmetykami lub perfumem. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się upominki związane z kulturą. Zaledwie 6 % badanych chciałoby znaleźć pod choinką książkę, jeszcze mniej – bo 4 % – ucieszyłoby się z płyty muzycznej.

Jak długo zarabiamy na świąteczne wydatki?
Przyjmując, że średnie wynagrodzenie Polaka wynosi 3 945 zł na rękę (dane GUS) i w ciągu dnia zarabiamy 159 złotych, potrzeba nam 4,5 dnia roboczego, aby zaoszczędzić potrzebne pieniądze na Boże Narodzenie. Osoby, które zarabiają najniższą krajową stawkę, będą musiały pracować aż dwa razy dłużej.

Na podstawie badania „Barometr Providenta”

fot. freepik.com
oprac. /kc/