Radlin: Obchody na miarę 100-lecia niepodległości Polski

1
195
szkola radlin

Uroczysta akademia, odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o godz. 11:11 i rodzinny konkurs historyczny – tak świętowano jubileusz w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Radlinie.

9 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Radlinie odbyła się uroczysta akademia. – Elementy literatury, sztuki, malarstwa i tańca przeplatały się z bohaterskimi czynami rodaków. Przybliżono w sposób przystępny, a jednocześnie bardzo obrazowy, to ważne wydarzenie – wyjaśniają autorki scenariusza Lucyna Rek oraz Urszula Marszałek. – Dzięki pani Agnieszce Jęczmionce szkoła nawiązała współpracę z Grupą Rekonstrukcyjno-Historyczną „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śl. Społeczność naszej szkoły mogła w ten sposób zobaczyć autentyczne umundurowanie z okresu I wojny światowej, karabiny oraz działka armatnie – dodają nauczycielki.

Warto podkreślić, że Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 wzięła również udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W przedsięwzięciu ogłoszonym przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej uczestniczyło ponad 24 tys. szkół.

Z kolei 12 listopada z okazji jubileuszu odbył się Wielki Rodzinny Konkurs z Historii Polski. W zmaganiach wzięło udział 20 duetów złożonych z uczniów szkoły oraz ich rodziców bądź innych członków z rodziny ucznia. Uczestnicy rozwiązywali zadania w trzech rundach: testowej, graficznej (uczestnicy otrzymali zadania z wykorzystaniem map, obrazów oraz portretów ważnych postaci historycznych) oraz patriotycznej (związanej z symbolami narodowymi Polaków). Z pytaniami najlepiej poradził sobie Jan Agopsowicz z ojcem Grzegorzem. Jak podkreślają inicjatorki Lucyna Rek i Aleksandra Kermel – konkurs spotkał się z aprobatą i dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i ich rodzin.

/j/
Fot. SSP nr 2 w Radlinie