Wybiorą najpiękniejszy zakątek słonecznikowy

326
54
siejemy slonce

We wrześniu poznamy laureatów konkursu na najpiękniejszy zakątek słonecznikowy w ramach akcji „SiejeMY Słońce”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera finansowo inicjatywy proekologiczne. Wśród nich jest ogólnopolska akcja edukacyjna pod nazwą „SiejeMY Słońce”, której organizatorem jest Fundacja Ekologiczna Arka. Przedsięwzięcie, odbywające się w tym roku po raz pierwszy, zostało zainaugurowane w maju na placu Bolka i Lolka w Galerii Sfera w Bielsku-Białej.

Podczas inauguracji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku-Białej posadzili sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu, wykorzystując nawóz z przydomowych kompostowników. Zaś odwiedzającym rozdawali nasionka. Organizatorzy akcję promowali również w Katowicach, gdzie także sadzono wspólnie słoneczniki i rozdawano nasionka.

W ramach akcji „SiejeMY Słońce” w marcu i kwietniu szkoły oraz przedszkola mogły się zgłaszać po bezpłatne pakiety edukacyjne i koperty z nasionami słoneczników, dzięki którym powstały ekologiczne zakątki. Zgodnie z harmonogramem w sierpniu i wrześniu uczestnicy powinni przesłać zdjęcia swoich słonecznikowych zakątków wraz z opisami. Następnie na profilu facebookowym Fundacji Arka odbędzie się konkurs na najpiękniejszy słonecznikowy zakątek. Dla zwycięzców organizatorzy zaplanowali „słoneczne” nagrody.

Głównym motywem akcji „SiejeMY Słońce” jest właśnie słonecznik – uznawany za najbardziej słoneczny z kwiatów, będący często symbolem wielu światowych działań na rzecz ochrony środowiska. – Przez ostatnie lata bardzo zmieniły się nasze miasta i nasze ogrody. Swoista moda na wszechobecny beton, asfalt, kostki czy starannie przystrzyżone, monokulturowe trawniki otoczone jednym gatunkiem iglaków, to niestety dominujący model zagospodarowania naszych ogrodów. Niszczymy chwasty (zioła, kwiaty), karczujemy krzaki, a otaczająca nas rachityczna przyroda ma tylko wymiar wątpliwie estetyczny. Masowo wycinamy stare drzewa i nie przemawiają do nas nawet, w obliczu trującego smogu, argumenty zdrowotne, a cóż dopiero ta tajemnicza bioróżnorodność. Ale powoli to się zmienia. Powstaje mnóstwo inicjatyw, blogów, profili na portalach społecznościowych zrzeszających pasjonatów ptaków, pszczół, miejskich ogrodów itd. W ten nurt wpisuje się także nasz program „SiejeMY Słońce” – podkreślają inicjatorzy akcji.

Reasumując, przedsięwzięcie promuje działania ekologiczne, zwłaszcza sprzyjające pszczołom. Celem akcji jest również uświadamianie, jak korzystne jest zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. – Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska, mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję – podkreślają organizatorzy.

Podsumowanie akcji „SiejeMY Słońce” zaplanowane jest na wrzesień podczas uroczystości z okazji Święta Słonecznika. Fundacja Arka zapowiada m.in. barwne pochody, happeningi, wystawę zdjęć.

/j/

Fot. Fundacja Arka

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.