Kto napisze „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2018”?

0
445

Ponad 150 tysięcy uczestników tegorocznej akcji „Listy dla Ziemi”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Do końca marca placówki oświatowe mogły zgłaszać się do udziału w konkursie „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2018”. Organizatorem akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka z siedzibą w Bielsku-Białej. Konkurs, w którym w tym roku weźmie udział ponad 150 tys. osób, składa się z trzech etapów. W pierwszym, przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja biorą udział w akcji pisania listów, następnie wybierają najpiękniejsze i przesyłają ich skany do organizatora (do 11 maja). Każda placówka oświatowa może przesłać jeden list wybrany w wewnętrznych eliminacjach. W drugim, spośród wszystkich nadesłanych listów jury wybierze 50 prac. W etapie finałowym na fanpage’u Fundacji Ekologicznej Arka na portalu Facebook (www.facebook.com/fundacjaarka) zostanie przeprowadzone głosowanie internautów, którzy wybiorą najpiękniejszy list. Na najpiękniejszy list będzie można głosować, zostawiając przy nim lajka od 21 maja do 4 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. – Wybrana pięćdziesiątka listów zostanie nagrodzona. Czterdziestu laureatów otrzyma drobne upominki (książki, płyty, gadżety), a 10 autorów najpopularniejszych wśród internautów listów otrzyma nagrody ufundowane przez sponsorów – zapowiadają organizatorzy. Przedsięwzięcie wspiera również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Po raz pierwszy akcja „Listy dla Ziemi” bielskiej fundacji odbyła się w 2013 roku. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad tysiąc gmin, blisko 10 tys. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz około milion uczestników. Pomysłodawcą akcji jest prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz. – Każde dobre działanie ma znaczenie! Każdego roku prawie 200 tysięcy młodych ludzi pisze swoje „Listy dla Ziemi”. Gdy zanoszą je do swoich rodziców, dziadków, znajomych, to trafiamy do kolejnych dziesiątek, a może i setek tysięcy odbiorców. To ogromna akcja edukacji ekologicznej. I wierzę w to głęboko, iż każdy napisany pozytywny list, każde działanie uczestników listów, każda akcja przeprowadzona przez przedszkola, szkoły czy też całe gminy ma ogromne znaczenie. Te pozytywne działania, piękne listy sprawiają, iż nasza Ziemia jest coraz lepszym miejscem dla nas. Dlatego warto działać społecznie, warto robić dobre rzeczy i warto pisać nasze „Listy dla Ziemi” – podkreśla Wojciech Owczarz.

Akcja „Listy dla Ziemi” polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze. Listy można pisać (lub tworzyć w formie rysunków, komiksów, akwarel) na specjalnie przygotowanych kartkach, który dostarcza Fundacja. – Na odwrocie tytułowego „Listu dla Ziemi” uczniowie znajdą kilka podpowiedzi, co mogą ulepszyć w swoim codziennym życiu, żeby żyć bardziej ekologicznie. Będzie tu również miejsce na własne propozycje. Intencją Fundacji Ekologicznej Arka jest inicjowanie konkretnych zmian. Dlatego zachęcamy nauczycieli, aby poprosić uczniów o zaproponowanie działań, które rzeczywiście można zrobić w ich domach, a po tygodniu lub dwóch przedyskutować z dziećmi, co udało się zrobić, czy zmiana ta stanie się nowym nawykiem rodziny? – wyjaśniają organizatorzy.

W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Po napisaniu listów dzieci przekazują je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i wspólnie z nimi realizują zadeklarowane działania, a następnie przekazują relacje, które prezentuje Fundacja Arka na Facebooku – www.facebook.com/listydlaziemi. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach.

W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Trzecia edycja była poświęcona ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi, czwarta i piąta (2016, 2017) – niskiej emisji i dbaniu o klimat. Tematyka tegorocznej akcji skupiona jest wokół niskiej emisji i gospodarki odpadami. Celem przedsięwzięcia jest, podobnie jak w ubiegłych latach, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz dorosłych. – Ważnym elementem akcji jest przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez informowanie uczestników o szkodliwości palenia śmieci w piecach domowych. W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi czy konkursy. Głównymi wydarzeniami są: wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi – podkreślają organizatorzy z Fundacji Arka.

Fot. Fundacja Ekologiczna Arka

/j/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.