Zero tolerancji dla neonazizmu

296
210
Zero tolerancji dla neonazizmu w Wodzisławiu Śląskim

– Nie może być tak, że tylko stwierdzamy fakt, że coś takiego miało miejsce. To nie powinno się nigdy więcej zdarzyć – uważa starosta Powiatu Wodzisławskiego, Ireneusz Serwotka.

W maju 2017 roku, w lesie pod Wodzisławiem Śląskim neonaziści świętowali urodziny Adolfa Hitlera. “Ołtarzyk” Hitlera, mundury, swastyki, nazistowskie marsze wojskowe, okrzyki “Sieg Hail”… Tak wstrząsające praktyki w swoim styczniowym reportażu ujawnili dziennikarze „Superwizjera” stacji TVN. Po jego emisji, miasto Wodzisław Śląski stało się znane w całym kraju i poza jego granicami. Ujawnienie bulwersującej sprawy okazało się również dobrą okazją do dyskusji na temat tego, czy w Polsce nasilają się nastroje skrajnie nacjonalistyczne i neonazistowskie.

Fala nazistowskiego nacjonalizmu?

W skali całego kraju wydawać się może, że problem osób popierających faszystowską ideologię to problem marginalny. W tym jednak przypadku ważniejsze od tego, ile osób skupia się w grupach faszyzujących, istotniejsze zdają się być jednak propagowane przez nie treści.

W ubiegłym roku, nie bez kontrowersji, w Warszawie odbył się kolejny Marsz Niepodległości. Wśród patriotów dumnie maszerujących z polską flagą, rodzin z dziećmi, nie zabrakło mężczyzn z ogolonymi na łyso głowami, aktywistów w kominiarkach i osób niosących ze sobą takie hasła, jak „Europa będzie biała lub bezludna”, „Uchodźcy, zapraszamy do piekła!”, czy „Módlmy się za islamski holocaust”. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w zachodnioeuropejskich mediach, przyniosło Polsce złą sławę. Ujawnienie szokujących, neonazistowskich praktyk spod Wodzisławia Śląskiego tylko dolało oliwy do ognia i spowodowało, że coraz więcej osób zadaje dziś sobie pytanie, czy Polska rzeczywiście ma problem z ugrupowaniami skrajnie nacjonalistycznymi. Pytanie tym istotniejsze, że wśród młodych ludzi w Polsce rosnąć ma poparcie, lub przynajmniej przyzwolenie, na funkcjonowanie takiej organizacji, jak Obóz Narodowo-Radykalny (ONR), która, choć nie jest organizacją stricte nazistowską, to jednak nosi znamiona ugrupowania faszyzującego.

Rangi problemu nie zbagatelizowano m.in. w powiecie wodzisławskim, gdzie, jak deklarują m.in. włodarze Starostwa Powiatowego, podjęty zostanie szereg działań mających na celu prześwietlenie działalności prowadzonej przez stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”, powiązane z organizacją skandalicznych obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Przeprowadzane będą również wzmożone działania profilaktyczno-edukacyjne.

Wodzisław: Faszyzm tu nie przejdzie. Demonstracja na rynku
„Faszyzm tu nie przejdzie!” – pod takim hasłem 27 stycznia br. na Rynku w Wodzisławiu Śląskim odbyła się manifestacja, której celem miało być pokazanie stanowczego sprzeciwu mieszkańców wobec ksenofobii, faszyzmu i nacjonalizmu. W demonstracji brał udział m.in. prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

Wyciągnijmy właściwe wnioski

– Nie może być tak, że tylko stwierdzamy fakt, że coś takiego miało miejsce. To nie powinno się nigdy więcej zdarzyć – podkreślał starosta Powiatu Wodzisławskiego, Ireneusz Serwotka.

Śledztwo w sprawie ubiegłorocznych, skandalicznych obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim zamierza z kolei szczegółowo sprawdzić działalność stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” pod kątem jej zgodności z prawem i obowiązującym statutem, prześwietlone zostaną również wydatkowane przez organizację środki publiczne. Do zarządu „Dumy i Nowoczesności” wpłynęło także wezwanie do złożenia wyjaśnień w temacie emitowanych w telewizji treści. Jednocześnie włodarze Powiatu Wodzisławskiego zapowiadają ponowny, szczegółowy przegląd dokumentacji wszystkich organizacji działających na terenie powiatu pod kątem zapisów statutowych oraz prowadzenie wzmożonego monitoringu publikowanych w mediach materiałów pod kątem promowania szkodliwych ideologii.

W placówkach oświatowych na terenie powiatu wodzisławskiego planowana jest organizacja cyklu prelekcji, a we współpracy z Wojewodą Śląskim – przeprowadzenie seminarium poświęconego problematyce neonazizmu. W ramach współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowane zostaną lekcje warsztatowe dla nauczycieli, lekcje dla uczniów oraz wizyty młodzieży w oświęcimskim muzeum. Zwieńczeniem warsztatów będzie również konferencja, na którą zaproszone zostaną osoby będące autorytetami w dziedzinie historii.

Działania profilaktyczno-edukacyjne Powiatu Wodzisławskiego mają być ważną częścią obchodów tegorocznego, okrągłego jubileuszu 20-lecia istnienia instytucji.

Katarzyna Krentusz
Fot. Artur Wierzbicki

Czytaj również: Sprzeciw wobec neonazizmu jest jednogłośny