Ograniczenia w handlu w niedziele – od 1 marca

125
205

W styczniu 2018 roku, po blisko dwuletniej batalii, sejm zaakceptował poprawki senatu i przyjął ustawę o ograniczeniach i zakazie handlu w niedziele. Co ulegnie zmianie?

 

 

Ustawa o ograniczeniach i zakazie handlu w niedziele trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i czeka na jego podpis. Po parafowaniu postanowienia mają wejść w życie już od 1 marca br. Ograniczenia w większym lub mniejszym stopniu funkcjonują w wielu europejskich krajach, jak Austria, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Francja czy Wielka Brytania. Polska ustawa, zgodnie z wypracowanym kompromisem, ma wprowadzać zmiany stopniowo: od dwóch niedziel handlowych w 2018 roku, poprzez jedną w 2019, aż po całkowity (z kilkoma wyjątkami) zakaz w 2020 roku. W pierwszym roku obowiązywania ustawy handel ma być dozwolony w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, rok później tylko w ostatnią. W roku 2020 sklepy będą mogły pracować w niedziele bezpośrednio poprzedzające święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia (w tym przypadku mowa o dwóch grudniowych niedzielach) oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Jak łatwo wyliczyć, w 2018 roku czeka nas 29 niedziel, podczas których będzie wolno handlować i 23 niedziele z zakazem handlu. W 2019 będzie to odpowiednio 15 i 37, zaś w 2020 – 7 i 45. Ustawa precyzuje ponadto godziny otwarcia sklepów w Wigilie Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Do tej pory to same sieci handlowe decydowały, do której godziny pracują. Odtąd czas ten będzie ustawowo ograniczony do godz. 14.00.

Powyższe postanowienia dotyczą handlu wielkopowierzchniowego. Ustawa określa szczegółowo, jakie ograniczenia nałożone będą na poszczególne rodzaje sklepów i jednostek usługowo-handlowych.

Czytaj więcej: Ograniczenia w handlu w niedziele – od 1 marca