40-lecie Szkoły Muzycznej w Wodzisławiu Śl. „Mamy się kim chwalić…”

1
467

Wielkie podziękowania, gratulacje i koncert talentów – tak w skrócie można podsumować główne obchody jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara.

 

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. świętuje w tym roku 40-lecie działalności. Z tej okazji zaplanowano Jubileuszowy Koncert w Wodzisławskim Centrum Kultury. Były to główne uroczystości, gdyż świętowanie będzie trwało cały rok i w ramach jubileuszu odbędzie się jeszcze niejedno wydarzenie muzyczne. 27 października na scenie WCK wystąpili absolwenci placówki, chór szkolny oraz Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, której udział w koncercie nie jest przypadkowy, gdyż wodzisławska szkoła muzyczna powstała na bazie filii rybnickiej szkoły muzycznej w 1975 roku. Dwa lata później rozpoczęła działalność jako samodzielna jednostka.

Koncert w WCK prowadziła Agnieszka Niesler. 

– Uroczystość w WCK to dla nas znakomita okazja, aby zaprezentować naszych absolwentów, którzy zaczynali swoją edukację muzyczną właśnie w PSM w Wodzisławiu Śl. Byli to uczniowie, którzy niejednokrotnie pozytywnie „namieszali” w szkole, zostając laureatami konkursów krajowych i zagranicznych, tacy – którzy są prawdziwym wyzwaniem dla nauczycieli. Z ich sukcesów cieszy się cała społeczność szkolna. Niewątpliwie jednak jest to zawsze owoc ciężkiej pracy ucznia, nauczyciela i rodziców – ich rola w edukacji muzycznej jest niezwykle ważna. Zawsze powtarzam, jak ważne jest wsparcie rodziców – mówił w przededniu Jubileuszowego Koncertu Paweł Sobik – nowy dyrektor PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl.

Paweł Sobik zarządzanie placówką przejął we wrześniu bieżącego roku. Jest trzecim dyrektorem wodzisławskiej Szkoły Muzycznej. Dyrektorem – założycielem szkoły jest Jan Chrzanowski (1977-1999). Dzięki jego działaniom szkoła została rozbudowana i w 1992 roku oddano do użytku nowy budynek. Cały obiekt zostanie poddany w przyszłym roku termomodernizacji – podobnie jak inne placówki muzyczne w regionie (np. w Raciborzu) w ramach projektu Termomodernizacja Państwowych Placówek Szkolnictwa Artystycznego. W 1999 roku dyrektorem został Lucjan Łucki (1999-2017). Za jego dyrekcji w ramach uroczystości jubileuszowych z okazji 25-lecia szkoły placówkę nazwano imieniem wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara, którego obecności nie zabrakło wówczas w wodzisławskiej szkole.

Na zdjęciu Paweł Sobik dyrektor PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. dziękuje swoim poprzednikom (od lewej – Lucjan Łucki, Jan Chrzanowski oraz Paweł Sobik). 

W uroczystości w WCK wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, m.in. prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. 

Nowy dyrektor docenia dorobek swoich poprzedników. – Przejąłem szkołę w bardzo dobrym stanie. Zarówno jeśli chodzi o zaplecze jak i o pracowników. Nasza placówka jest zadbana a dzięki termomodernizacji zyska zarówno oszczędności jak i atrakcyjny wygląd na zewnątrz – podkreśla Paweł Sobik. Jednak najbardziej cieszy go kadra nauczycielska.

Jubileusz był okazją do nagrodzenia nauczycieli PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. 

– Mamy znakomitych nauczycieli, którzy na przestrzeni wielu lat byli doceniani przez mojego poprzednika. Są to nauczyciele pełni zapału do pracy z uczniami. Nie brakuje im motywacji. Pan Lucjan dbał o doskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji. Stąd, gdy tylko było to możliwe, kadra uczestniczyła w rozmaitych warsztatach doskonalących ich umiejętności pedagogiczne – podkreśla Paweł Sobik. – Dla nauczycieli rozwijanie umiejętności pracy z uczniem jest bardzo ważne – dodaje. Paweł Sobik zamierza kontynuować działania poprzedników – bo jak mówi – służą rozwojowi placówki. – Uczniowie naszej szkoły mogą liczyć na dobry start, na zdobycie właściwych umiejętności gry na instrumencie. Jest to bardzo ważne dla dalszego rozwoju edukacji muzycznej – podkreśla.

Chór PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. obecnie prowadzony jest przez Barbarę Grobelny. Uczestnicząc w Przeglądach Chórów Szkół Muzycznych I stopnia Regionu Śląskiego, później w Śląskich Festiwalach Chórów Szkół Muzycznych zawsze znajdował się w gronie laureatów. Największym sukcesem jest Złoty Dyplom za zajęcie I miejsca w roku 2013. Nauka w chórze szkolnym rozwija muzykalność, daje niezwykłą radość. Podczas koncertu uczniowie zaśpiewali w towarzystwie: Robert Czech – fortepian, Martyna Kalus-Cholewa – sopran, Paweł Piec – saksofon utwory: „My God Is Awesome” – gospel, „In The Sanctuary” – gospel w aranżacji Pawła Tomaszewskiego. 

Co czeka wodzisławski PSM? Wśród swoich planów Paweł Sobik wymienia poszerzenie oferty edukacyjnej. – Chciałbym utworzyć nową klasę perkusji, ale też stworzyć smyczkową orkiestrę kameralną i orkiestrę dętą. Widzę taką potrzebę. Mam nadzieję, że się uda – mówi z uśmiechem. Nowy dyrektor wspomina również o wprowadzeniu dni otwartych placówki. Jak mówi – dla przyszłych uczniów i rodziców byłaby to znakomita okazja do poznania szkoły, zasad jej działania, ale przede wszystkim możliwość zobaczenia poszczególnych instrumentów, posłuchania jak brzmią, co więcej – przekonać się jak wygląda na nich nauka gry. Ponadto można by wówczas zasięgnąć rad nauczycieli przy wyborze instrumentu – podkreśla.

Barbara Pawliczek swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat w klasie Michaliny Krzystały-Dziwok w PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śl. Następnie kontynuowała naukę w PSM II st. w Rybniku. W 2016 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi. Obecnie aktywnie działa jako pianistka i pracuje w PSM I st. w Wodzisławiu Śl. oraz w PSM I i II st. w Jastrzębiu Zdroju jako nauczyciel fortepianu i akompaniator. Podczas uroczystości zagrała „Koncert fortepianowy C-dur KV 467 część I Allegro maestoso” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Przy wodzisławskiej szkole muzycznej działa Małe Konserwatorium. Na zajęcia uczęszczają dzieci. Jednak z oferty mogą skorzystać również osoby dorosłe. – W przypadku konserwatorium nie ma ograniczeń wiekowych. Zachęcam osoby, które chcą podjąć naukę gry na instrumencie do spróbowania swoich sił w Małym Konserwatorium. Zarówno dzieci jak i dorosłych – zaprasza Paweł Sobik.

Fot. Kamila Kowalska

Krystyna Stanik