Wizyta Prezydenta RP w Wodzisławiu. TWU odcina się od manifestujących

130
461

Choć wizyta prezydenta Andrzeja Dudy przebiegała bez większych zakłóceń, w trakcie wystąpienia głowy państwa na wodzisławskim Rynku bardzo wyraźnie dało się zauważyć podział polityczny Polaków.

9 października, na zaproszenie Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki, do Wodzisławia Śląskiego przyjechał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Mieszkańcy miasta tłumnie zjawili się na wodzisławskim Rynku, z entuzjazmem witając głowę państwa.

Wraz z wiwatującym tłumem, w centrum miasta pojawiła się również grupa opozycjonistów, dla których był to idealny moment do wyrażenia swojej dezaprobaty dla obecnego rządu. „Wolność, równość, demokracja”, „Konstytucja”, „Wolne sądy” czy „Obronimy demokrację” – między innymi takimi hasłami protestujący zakłócali przemówienie głowy państwa, a nawet – wykonanie hymnu.

Wodzisław: Manifestacja podczas wizyty Andrzeja Dudy. Transparent protestujących

Wśród uczestników wydarzenia pojawiły się głosy, jakoby za zorganizowaniem manifestacji stać mieli aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Grupa jednak stanowczo odcina się od osób protestujących. – Chciałabym wyraźnie zaznaczyć, że TWU nie brał udział w protestach. Osoby protestujące już od lat nie współpracują z naszą grupą, prowadzą własny teatr i zależy nam, ażeby wodzisławianie przestali nas z nimi utożsamiać – wyjaśniła prezes zarządu Fundacji Teatru Wodzisławskiej Ulicy, Olga Bauerek, jednocześnie dodając, że choć TWU z założenia miał być grupą siejącą zamęt, stara się również pozostać teatrem całkowicie apolitycznym.

Głosy osób manifestujących nie doprowadziły jednak do przerwania przemówienia prezydenta: – Mimo sprzeciwu i krzyków, zmiany w Rzeczypospolitej będą realizowane nadal. Będą realizowane spokojnie, konsekwentnie (…), w sposób zrównoważony. Taki, który będzie służył rzeczywiście interesom Rzeczypospolitej, a przede wszystkim – będzie służył Państwa interesom – nieprzerwanie mówił do zgromadzonych na Rynku mieszkańców Andrzej Duda.

/kk/
Fot. Katarzyna Przypadło

Zobacz również: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego

Oraz: Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich