Choć wizyta prezydenta Andrzeja Dudy przebiegała bez większych zakłóceń, w trakcie wystąpienia głowy państwa na wodzisławskim Rynku bardzo wyraźnie dało się zauważyć podział polityczny Polaków.
9 października, na zaproszenie Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki, do Wodzisławia Śląskiego przyjechał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Mieszkańcy miasta tłumnie zjawili się na wodzisławskim Rynku, z entuzjazmem witając głowę państwa.
Wraz z wiwatującym tłumem, w centrum miasta pojawiła się również grupa opozycjonistów, dla których był to idealny moment do wyrażenia swojej dezaprobaty dla obecnego rządu. „Wolność, równość, demokracja”, „Konstytucja”, „Wolne sądy” czy „Obronimy demokrację” – między innymi takimi hasłami protestujący zakłócali przemówienie głowy państwa, a nawet – wykonanie hymnu.
Wśród uczestników wydarzenia pojawiły się głosy, jakoby za zorganizowaniem manifestacji stać mieli aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Grupa jednak stanowczo odcina się od osób protestujących. – Chciałabym wyraźnie zaznaczyć, że TWU nie brał udział w protestach. Osoby protestujące już od lat nie współpracują z naszą grupą, prowadzą własny teatr i zależy nam, ażeby wodzisławianie przestali nas z nimi utożsamiać – wyjaśniła prezes zarządu Fundacji Teatru Wodzisławskiej Ulicy, Olga Bauerek, jednocześnie dodając, że choć TWU z założenia miał być grupą siejącą zamęt, stara się również pozostać teatrem całkowicie apolitycznym.
Głosy osób manifestujących nie doprowadziły jednak do przerwania przemówienia prezydenta: – Mimo sprzeciwu i krzyków, zmiany w Rzeczypospolitej będą realizowane nadal. Będą realizowane spokojnie, konsekwentnie (…), w sposób zrównoważony. Taki, który będzie służył rzeczywiście interesom Rzeczypospolitej, a przede wszystkim – będzie służył Państwa interesom – nieprzerwanie mówił do zgromadzonych na Rynku mieszkańców Andrzej Duda.
/kk/
Fot. Katarzyna Przypadło
Zobacz również: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego
Oraz: Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich