„Wesele” na ulicach miast

221
165
Narodowe Czytanie 2017:

Sceny z wybitnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w ramach Narodowego Czytania, wystawił Teatr Wodzisławskiej Ulicy.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas pierwszej edycji akcji, jej uczestnicy wspólnie pochylili się nad wybitną epopeją Adama Mickiewicza – „Panem Tadeuszem”. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku, w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą odbyło się wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji akcji, w całej Polsce, odbywał się 2 września. Do wspólnego czytania dramatu włączyły się również miasta Wodzisław Śląski i Racibórz.

Na schodach wodzisławskiego Urzędu Stanu Cywilnego i przed budynkiem raciborskiej biblioteki sceny z dramatu wystawili aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Ich udział w akcji zaplanowała jeszcze śp. założycielka grupy i reżyserka – Dorota Nowak. – Naszym wykonaniem „Wesela” chcieliśmy pokazać ludziom, że nawet trudne dzieła polskich twórców można przedstawić w bardzo przystępny sposób – wyjaśnia Olga Bauerek, aktorka i prezes zarządu Fundacji Teatru Wodzisławskiej Ulicy, wyrażając jednocześnie nadzieję, że spektakl zachęcił młodych ludzi do nadrobienia ich (ewentualnych) książkowych zaległości.

– Był to dla nas powrót do przeszłości, bo zagrali z nami ludzie biorący udział w „Weselu” sprzed 13 lat! Bardzo nas ucieszyła myśl, że znów razem staniemy na deskach – opowiada Olga Bauerek. W Wodzisławiu Śląskim grupa teatralna wystawiła fragmenty, a w Raciborzu – całość dramatu wybitnego polskiego dramatopisarza.

Dramat „Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie i w tym samym roku, również w Krakowie, „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Do dziś, w języku polskim ukazało się już ponad 120 wydań słynnego dramatu.

Katarzyna Krentusz
Fot. Katarzyna Przypadło