Inkubator przedsiębiorczości: „Lokale na start” już czekają

51
398
Inkubator przedsiębiorczości w Wodzisławiu: Marcin Sieniawski, Radosław Knesz, Anna Szweda-Piguła, Mieczysław Kieca

Prowadzeniem inkubatora przedsiębiorczości w Wodzisławiu Śląskim zajmie się Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika.

Już w tej chwili, w Wodzisławskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, zlokalizowanym w budynku przy ul. Kubsza 28 (byłe pomieszczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej), znajduje się sala konferencyjna, sala coworkingowa i trzy pierwsze „lokale na start”, które, na preferencyjnych warunkach, będą udostępniane początkującym przedsiębiorcom.

Sala coworkingowa w inkubatorze przygotowana została z myślą o tych osobach, które chciałyby prowadzić swoją firmę, ale przed założeniem własnej działalności gospodarczej – chciałyby „przetestować” swój pomysł na biznes w fazie tzw. preinkubacji. Przyszli przedsiębiorcy otrzymają NIP i możliwość wystawiania faktur, a sala coworkingowa, dla ich potrzeb, będzie udostępniana 24 godziny na dobę.

W sali szkoleniowo-doradczej (konferencyjnej) z kolei organizowane mają być szkolenia i spotkania z różnymi instytucjami z otoczenia biznesu: – Oferta doradczo-informacyjna ma być skierowana nie tylko do osób, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale również tych, które już ją prowadzą i na przykład szukają środków na rozwój swojego pomysłu na biznes – wyjaśnia Radosław Knesz z CRIS.

Przygotowane „lokale na start” mają być udostępniane na preferencyjnych warunkach, co oznacza, że stawka najmu będzie wynosić jedyne 92 grosze za metr kwadratowy plus opłaty za media. Szczegółowe zasady, według których lokale będą udostępniane młodym przedsiębiorcom, mają zostać przedstawione w niedalekiej przyszłości.

W przyszłym roku, w ramach inkubatora przedsiębiorczości, planowane jest również przeprowadzenie konkursu na najlepszy biznesplan oraz organizowanie w mieście tzw. eventów biznesowych, śniadań biznesowych, na które zapraszane będą osoby myślące o założeniu własnej działalności gospodarczej oraz sami przedsiębiorcy.

Organizacja, która zajmie się prowadzeniem Wodzisławskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, wyłoniona została w zorganizowanym przez miasto konkursie. W konkursie tym wystartowały w sumie dwa podmioty – Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika oraz Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z Żor. Ostatecznie umowa podpisana zostanie z rybnickim CRIS-em a obowiązywać będzie do końca 2018 roku. Na funkcjonowanie inkubatora wodzisławscy radni przeznaczyli już 135 tys. zł.

Jak wyjaśniają włodarze Wodzisławia Śląskiego, inkubator przedsiębiorczości ma wpływać na rozwój biznesu i tworzenie start-upów w mieście. Potrzeba realizacji tego typu projektu zasygnalizowana została w czasie konsultacji (zarówno z osobami młodymi, jak i lokalnymi przedsiębiorcami), jakie odbywały się przy opracowywaniu Strategii rozwoju miasta.

———-

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika to organizacja pozarządowa działająca już od 2002 roku. CRIS zajmuje się m.in. organizowaniem szkoleń, spotkań konsultacyjnych, seminariów czy konferencji. Zespół CRIS tworzy kilkudziesięciu specjalistów, posiadających bogate doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych, tworzeniu dokumentów strategicznych dla samorządów, realizowaniu badań i projektów społecznych o wielomilionowych budżetach. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych pomaga organizacjom pozarządowym, realizuje konkursy grantowe i wspiera najciekawsze inicjatywy w regionie. Organizacja współpracuje również z instytucjami publicznymi, przygotowuje i realizuje projekty z urzędami miast, ośrodkami pomocy społecznej, powiatowymi urzędami pracy, uniwersytetami czy szkołami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, CRIS zrealizowało ponad 100 projektów społecznych na terenie całego kraju oraz kilkanaście na międzynarodową skalę.

Katarzyna Krentusz
Fot. Adrianna Sikorska