Cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży

21
155
Warsztaty dzieci Śląsk
Cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży

Z projektu Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej skorzysta łącznie 8 tys. młodych mieszkańców Śląska.

W połowie sierpnia odbyło się posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zdecydowano m.in. o wsparciu projektu Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej w wysokości 28 tys. zł. Z całorocznego cyklu warsztatów edukacyjnych skorzysta łącznie 8 tys. młodych mieszkańców woj. śląskiego – od przedszkolaków po gimnazjalistów.

Podczas zajęć młodzi poszukiwacze wiedzy i przygód wyruszą „Tropem Żubra”, poznają „Sekrety Pszczół” i „Magię Ziół”, a wszystko to pod fachowym okiem specjalistów. Warsztaty pod hasłem „Tropem Żubra” mają na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka, a także umożliwienie bezpośredniego z nim kontaktu. Dodatkowo dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami i ptakami: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, kaczka piżmówka, bażant królewski, bażant diamentowy, bażant złocisty, gołąb domowy, gołąb grzywacz. Zajęcia będą odbywać się dwutorowo, na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami oraz wewnątrz budynków, gdzie przeprowadzane będą zajęcia na bazie przygotowanych „aktywnych” materiałów dydaktycznych (prezentacje multimedialne, kolorowanki, krzyżówki, rebusy), w których wykorzystana będzie wiedza pozyskana na etapie prezentacji przeprowadzonej w terenie.

Z kolei warsztaty pt. „Sekrety Pszczół” będą miały na celu zaznajomienie dzieci z panującymi zależnościami pomiędzy roślinami a pszczołami. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne, które ułatwią dzieciom przyswojenie tematu, np. tablice ze zdjęciami, prezentacje multimedialne, sprzęt pszczelarski, eksponaty zgromadzone w Skansenie, produkty pszczele. Warsztaty będą prowadzone w ramach Ośrodka Edukacji Ekologicznej na terenie dwóch obiektów: Pokazowej Zagrody Żubrów i Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej.

Natomiast podczas warsztatów zatytułowanych „Magia ziół” dzieci i młodzież poznają znaczenie i zastosowanie roślin zielarskich w różnych dziedzinach życia: medycyna ludowa, kuchnia kosmetologia. Będą rozpoznawały zioła po zapachu, wyglądzie i smaku oraz będą mogły przygotować własną mieszankę ziół i przypraw. Ponadto dzieci będą mogły posiać lub posadzić zioła, które mogą później zabrać ze sobą do domu.

/j/