Wodzisław: Wystawa poświęcona losom „Bordynowskiej Pani”

3507
156
Muzeum Wodzisław: Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy „Tam grób, gdzie serce twoje” w wodzisławskim muzeum zaplanowano na 17 sierpnia.

Zofia Eleonora von Bodenhausen, znana jako „Bordynowska Pani”, jest jedną z największych tajemnic ziemi wodzisławskiej. Według legend, „Bordynowska Pani” kazała pogrzebać się w szczerym polu, a prostą trumnę wieźć miały białe woły, zaprzęgnięte do chłopskiego wozu. Grób Zofii Eleonory położony jest w pobliżu dawnego dworu na Grabówce, na pograniczu wsi Lubomia i Syrynia, a miejsce pochówku oznaczono ceglanym, kwadratowym słupem zwieńczonym gzymsem i ceglanym zadaszeniem.

Pierwsze badania archeologiczne grobu, które przeprowadzono w 1968 r. pod kierunkiem Jerzego Szydłowskiego, zakończyły się porażką z uwagi na zniszczenia dokonane nocą przez nieznanych sprawców. Badania archeologiczne tego miejsca ponowiono dopiero w 2015 roku.

Wystawa w wodzisławskim muzeum jest właśnie efektem badań, w tym – wykopalisk sprzed dwóch lat, popartych wieloletnimi kwerendami w archiwach polskich, niemieckich oraz czeskich. Wernisaż wystawy „Tam grób, gdzie serce twoje” zaplanowano na 17 sierpnia, na godz. 12:00. Ekspozycję oglądać można będzie do 30 września.

publ. /k/