Felieton: Od Was zależy, czy żniwa będą jak należy

604
228
Marsz dla życia i rodziny

Wychowani w kulcie ziemi, wiemy, jak wiele zależy od tego, ile pracy włożymy w przygotowanie do żniw. Obserwując współczesnych dorosłych mam jednak wrażenie, że nie do końca rozumieją sentencję co posiejesz, to zbierzesz.

Stare porzekadło mówi, że od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy. Żniwa, czyli to, co przyjdzie nam zebrać w przyszłości. Żniwa, czyli to, od czego zależy następująca bezpośrednio po nich przyszłość – nasz dobrobyt, dostatek i jakość życia. Mówi się też, że jak posiejesz, tak zbierzesz. A Wy? Jak siejecie? Z jakim zaangażowaniem i poświęceniem przygotowujecie ziemię pod uprawę? Ile jesteście w stanie poświęcić tu i teraz z myślą o późniejszych plonach? Ile czasu, energii zainwestować, by zebrać jak najwięcej? Ile cierpliwości i pokory jest w Was, by uprawiać codzienną orkę?

Inne przysłowie zakłada, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Zewsząd słyszę narzekanie na młodych. Dzieci są krnąbrne, bezczelne, niegrzeczne. Nie rysują, nie śpiewają, nie skaczą w gumę. Nie mówią dzień dobry, nie dziękują za prezenty, uprzejme są jedynie wtedy, kiedy da się im telefon z włączoną grą do rąk. Nastolatkowie są niczym niezainteresowani, znudzeni, ignoranccy. Nie chodzą do teatru, nie spacerują po lasach, nie czytają książek. Nie ustępują miejsca w autobusie, nie pomagają w noszeniu zakupów, a z rodzicami rozmawiają jedynie, gdy kończy się kieszonkowe. Młodzież jest zarozumiała, mało inteligentna, dyletancka. Nie dyskutuje, nie uznaje żadnych wartości, nie myśli kreatywnie. Nie pracuje, nie interesuje się światem, nie dąży do samodzielności, a z kanapy rusza się jedynie po to, by na Instagrama wrzucić zdjęcie z hasztagiem #chill.

Marsz dla życia i rodziny

„Czas na Rodzinę!” to hasło tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny. – Aby budować mocne więzi i relacje, należy zainwestować w nie przede wszystkim czas. Dlatego też właściwe zaplanowanie obowiązków zawodowych i osobistych musi objąć odpowiednio dużą ilość czasu, jaki małżonkowie powinni poświęcić budowaniu swojej relacji małżeńskiej. Analogicznie też powinni planować czas który poświęcą na przebywanie (wspólna praca, zabawa, wyjazdy etc.) z dziećmi. Jest to niezwykle ważne w kontekście badań społecznych wskazujących na zanik relacji wśród członków rodzin, szczególnie ojców i dzieci… – apelowali organizatorzy ogólnopolskiej akcji. W Raciborzu Marsz dla Życia i Rodziny odbył się 11 czerwca. Uczestnicy wyruszyli z rynku. Finał odbył się w kościele Matki Bożej (fot. Andrzej Zieliński). Zobacz również: Marsz dla życia i rodziny 2017

Czytaj więcej: http://raciborz.com.pl/2017/06/29/felieton-od-was-zalezy-czy-zniwa-beda-jak-nalezy.html