Wodzisław: Inkubator przedsiębiorczości – wsparcie dla nowych firm

2
226
W Wodzisławiu Śląskim powstanie inkubator przedsiębiorczości

Nowy projekt, który uruchomiony ma zostać jeszcze w tym roku, ma wpływać na rozwój biznesu i tworzenie start-pów w mieście.

– Potrzeba stworzenia inkubatora przedsiębiorczości w Wodzisławiu została nam zasygnalizowana w czasie konsultacji (zarówno z osobami młodymi, jak i lokalnymi przedsiębiorcami – przyp. red.), jakie odbywały się przy opracowywaniu Strategii rozwoju miasta – wyjaśnił Marcin Sieniawski, zastępca naczelnika Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego (na zdjęciu). Celem inkubatora będzie realizacja konkretnych zadań związanych z rozwojem przedsiębiorczości w mieście, a jego utworzeniem i prowadzeniem miałaby się zająć wyłoniona w konkursie organizacja pożytku publicznego.

Projekt skierowany jest głównie do osób młodych (nie wykluczając również tych starszych), które planują założenie własnej działalności gospodarczej, jak i do tych przedsiębiorców, którzy swoją firmę prowadzą już od pewnego czasu. W ramach inkubatora, chętni przedsiębiorcy będą mogli m.in. uczestniczyć w szkoleniach branżowych, prelekcjach prowadzonych przez osoby doświadczone w temacie zakładania i prowadzenia firmy, w wydarzeniach biznesowych, spotkaniach z osobami znanymi w środowisku start-upowym, a także – w spotkaniach z przedstawicielami różnego rodzaju instytucji otoczenia biznesu, jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy czy Izba Gospodarcza. Inkubator będzie zajmował się również doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej czy np. podejmowania działań marketingowych.

Jednym z zadań projektu ma być też utworzenie klubu wodzisławskiego inkubatora, zrzeszającego zarówno lokalnych przedsiębiorców, jak i osoby zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej. Klub ma umożliwić członkom transfer doświadczeń i wiedzy a samemu miastu – wskazać na kolejne pomysły związane z poszerzeniem możliwości dla wodzisławskich przedsiębiorców.

Przyszli przedsiębiorcy będą również mogli skorzystać z tzw. preinkubacji, czyli możliwości przetestowania swojego pomysłu biznesowego, produktu czy usługi jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Kolejnym udogodnieniem, proponowanym w ramach inkubatora, będą „lokale na start”, czyli lokale użytkowe przeznaczone dla osób prowadzących działalność przez krótki okres, udostępniane im na preferencyjnych warunkach, np. z uwzględnieniem ograniczenia opłat czynszowych. Lokale użytkowe, podobnie jak sam inkubator, znajdą się przy ul. Kubsza, w byłych pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Inkubator przedsiębiorczości w Wodzisławiu Śląskim, aby stać się miejscem łączącym teorię z praktyką, zorganizuje również konkurs na najlepszy biznesplan. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie będą mogły skorzystać ze specjalnego doradztwa, dzięki czemu dostaną szansę doszlifowania swoich pomysłów na biznes. Najlepsze modele biznesowe zostaną zaprezentowane szerszej publiczności podczas finału inkubatora przedsiębiorczości, na zakończenie realizacji całego projektu.

Projekt inkubatora przedsiębiorczości rozpocznie się jeszcze w 2017 roku a jego zakończenie zaplanowano pod koniec roku przyszłego.

Katarzyna Krentusz
Fot. UM Wodzisław Śl.