Obrona przeciwpowodziowa znów na tapecie

33
146

Gmina Kędzierzyn-Koźle od kilku lat zabiega o budowę i przebudowę dwóch wałów nadodrzańskich.

Kilka ostatnich lat upłynęło na zabieganiu o budowę i przebudowę dwóch wałów nadodrzańskich. Aby zadania mogły zostać zrealizowane, przez ostanie 4 lata miasto przekazało Wojewódzkiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu 570 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Dodatkowe fundusze, w wysokości 230 tys. zł WZMiUW otrzyma w tym roku.

Dokumentacja ma obejmować projekty budowy, przebudowy i modernizacji lewostronnego wału rzeki Odry Lasaki-Poborszów w Kędzierzynie-Koźlu, II etap budowy lewostronnego wału rzeki Odry Lasaki-Poborszów na terenie gminy Reńska Wieś, a także projekt budowy i rozbudowy wału przeciwpowodziowego rzeki Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie-Koźlu.

Najbliżej realizacji znajduje się pierwsze z wymienionych zadań. W chwili obecnej WZMiUW czeka na przyznanie środków w wysokości 16,2 mln zł. Drugie zadanie czeka na pozwolenie urzędu wojewódzkiego, natomiast w przypadku budowy wału przy oczyszczalni ścieków, dokumentacja powinna być gotowa do końca tego roku.

Ponadto gmina Kędzierzyn-Koźle w 2015 r. zabezpieczyła w budżecie kwotę 321 tys. złotych na wypłatę odszkodowań za planowane do zajęcia grunty pod budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Z tej sumy do tej pory przekazano WZMiUW blisko 220 tys. złotych.

MN

fot. Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle