Młodzieżowy Chór Bel Canto zaśpiewa w kaplicy zamkowej

0
119
mlodziezowy chor bel canto raciborz

Działający od 21 lat Młodzieżowy Chór Bel Canto wystąpi w ramach cyklu „Musica cantuaris”.

2 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Musica cantuaris”. Tym razem w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu wystąpi Młodzieżowy Chór Bel Canto. Będzie można usłyszeć m. in. utwory Pawła Grigoriewicza Czesnakowa, Mikołaja Kiedrowa (muzyka cerkiewna), utwory tradycyjne muzyki Gospel (aranżacja Carsten Gerlitz, Marceli Reszka), fragmenty mszy do Trójcy św. (muz. M. Reszka) czy utwory chrześcijańskie – Brendan Graham, Rolf Lovland, Helmut Lotti, Janusz Lazar, M. Reszka.

Młodzieżowy Chór Bel Canto istnieje ponad 21 lat. Skład chóru stanowią dzieci i młodzież w wieku od 9 do ponad 30 lat. Chór powstał na przełomie 1995/1996 roku jako chór Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu. Aktualnie chór działa pod egidą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny „Pomocna Dłoń” w Raciborzu. Od początku poczynaniom chóru przyświeca motto „Śpiew jest mową serca; ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga najwyższego”. Założycielem chóru i dyrygentem do chwili obecnej jest Marceli Reszka. Od dwóch lat drugim dyrygentem chóru jest Iwona Sedlaczek.

Przez ponad 21 lat działalności chór dał kilkaset koncertów, jest również wielokrotnym laureatem konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich. Chór został odznaczony Brązową Odznaką Honorową przez Polski związek chórów i orkiestr – oddział śląski w Katowicach 15 września 2006 r. oraz Srebrną Odznaką Honorową przez Śląski związek chórów i orkiestr – zarząd główny w Katowicach 23 marca 2011 . Z okazji 100-lecia zjednoczonego ruchu śpiewaczego na Śląsku w uznaniu zasług i osiągnięć w upowszechnianiu idei śpiewaczej oraz za aktywne uczestnictwo w chóralnej wspólnocie, młodzieżowy chór „Bel Canto z Raciborza został wyróżniony „dyplomem specjalnym” w 2011 roku.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/