Jan Darowski mało znany. Konferencja naukowa o poecie z Brzezia

2
174
Jan Darowski

Podczas prelekcji przy stole z brzeskim kołaczem i kawą zastałem jednego z uczestników konferencji, który spytał: jak to się stało, że w Raciborzu znany jest Eichendorff a Jan Darowski nie?

Adam Darowski, syn Jana Darowskiego, któremu poświęcona była naukowa konferencja w raciborskiej bibliotece, na wstępie swojego przemówienia przyznał: kiedy dowiedziałem się, że mam tutaj zabrać głos zastanawiałem się o czym mogę powiedzieć. Analizy wierszy się nie podejmę ale wyszperałem trochę albumów ze zdjęciami i pomyślałem, że mogę się nimi podzielić i opowiedzieć coś o czym zwyczajnie tutaj w Raciborzu nie wiecie… o zwykłym życiu rodzinnym Jana Darowskiego w Londynie. Na ekranie pojawiają się kolejne zdjęcia, na których młody Jan Darowski bawi się z dziećmi. Syn Adam wspomina sytuacje, które pamięta jak dziś, na jednym z nich z bratem Markiem w chwili gdy pokłócili się o łopatkę… – bardzo ciepło opowiada o ojcu Adam.

Jan Darowski

Syn Jana Darowskiego – Adam z żoną

Na innym zdjęciu ojciec w otoczeniu znaczących postaci z branży wojskowej, na kolejnym historia spotkania z Zbigniewem Herbertem, podczas którego planowali wyjechać na ich przygodę życia. Herbert pojechał, napisał potem Przesłanie Pana Cogito i był sławny, a tata został w Londynie z małymi dziećmi – z uśmiechem dodaje. Tak, tego nikt w Raciborzu nie wiedział wcześniej o Janie Darowskim.

Czytaj więcej: http://raciborz.com.pl/2017/05/15/jan-darowski-malo-znany-konferencja-naukowa-o-poecie-z-brzezia.html

Patronat medialny: Gazeta Informator, raciborz.com.pl