Młodzi fachowcy od energii odnawialnej odnieśli sukces na ogólnopolskim konkursie

104
305

Uczniowie ZSTIO nie mają sobie równych – Michał Śliwiński oraz Tomasz Stawiarski zostali laureatami prestiżowego konkursu w Sieradzu.

Uczniowie technikum Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu – Michał Śliwiński oraz Tomasz Stawiarski znaleźli się w pierwszej dziesiątce laureatów prestiżowego konkursu poświęconego energii odnawialnej. W rywalizacji wzięło udział aż 4 tysiące uczniów z całej Polski. Uczniowie ZSTIO najpierw o punkty walczyli w trakcie etapu okręgowego, do którego awansowali najlepsi z województwa opolskiego i dolnośląskiego, by wraz z 15 innymi laureatami awansować do etapu centralnego i tam powalczyć o zwycięstwo.

– Konkurs był trudny, bo zadania właściwie obejmowały wiedzę akademicką, były zarówno testy laboratoryjne, jak i te związane np. z ułożeniem schematu elektrowni wiatrowej i przeprowadzeniem badań z nasilenia wiatru na danym terenie – mówią uczniowie ZSTiO.

W 2012 roku w kędzierzyńskim Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego otwarto z pieniędzy unijnych pierwszą i najnowocześniejszą pracownię energii odnawialnej w województwie i jedyną taką w kraju. Obecni laureaci konkursu w Sieradzu są wychowankami klasy czwartej, zatem są pierwszym rocznikiem uczniów kierunku otwartego wówczas w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

– Rynek pracy coraz częściej upomina się o pracowników, którzy dysponują wiedzą w zakresie energii odnawialnej, można powiedzieć, że absolwenci szkoły z Kędzierzyna-Koźla jeszcze nim ją ukończą, otrzymują propozycje pracy w wiodących firmach tej branży – podkreśla dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu, które sąsiaduje z ZSTiO.

Tak było i w tym wypadku, bo o uczniów już upomniała się firma Galmet, potentat branży w kraju i Europie.

MN

fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu