Wielki Festiwal Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu

5
121

Szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie w kreatywny sposób rozwijały swoją świadomość z zakresu praw człowieka.

W I Festiwalu Praw Człowieka zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika pod patronatem Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka wzięły udział placówki oświatowe z całego powiatu. Impreza skupiała się przede wszystkim na promocji szeroko rozumianych praw człowieka oraz edukacji w przedszkolach, szkołach oraz w środowisku lokalnym.

Uroczysta gala finałowa Festiwalu została otwarta przez dyrektor II LO Katarzynę Arciszewską-Stępień

– Wstajemy rano, wychodzimy do szkoły, uczymy się, mamy bezpieczny dom, ale pamiętajcie, że nic nie jest dane raz na zawsze i wszystko to może bardzo szybko przybrać inną rzeczywistość, wskutek działań ludzi, na które my w danej chwili nie mamy bezpośredniego wpływu, dlatego tak ważne jest, abyśmy również wiedzieli, jak o nasze prawa walczyć – powiedział podczas otwarcia wicestarosta Józef Gisman.

Podczas finałowej gali nagrodzono najlepsze prace uczniów związane z tematyką Festiwalu. Nie zabrakło pantomimy, spotów reklamowych, plakatów i rysunków. Do współpracy przystąpiło 15 placówek oświatowych z całego powiatu, a wśród nich przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Projekt wspierany był również przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, Amnesty International Polska, Fundację Wiedzieć Więcej oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kędzierzynie–Koźlu. Podczas gali finałowej swoje występy dali wychowankowie II LO: szkolny chór, zespół taneczny oraz młodzi aktorzy.

MN

fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu