„Opolska Marka” przyznana najlepszym

363
204

Czternasta edycja konkursu „Opolska Marka” rozstrzygnięta. Najlepsze opolskie firmy zostały wyróżnione.

Spośród 58 nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursowa wybrała najlepszych w sześciu kategoriach: produkt, usługa, eksport, promocja regionu, innowacje oraz przedsiębiorstwo CSR czyli przedsiębiorstwo dla regionu. Jurorzy zauważyli spadek zgłoszeń produktów branży spożywczej i podjęli decyzję, aby w tym roku nie przyznawać nagrody w tej kategorii.

Z dziesięciu przedsiębiorstw zaproponowanych przez instytucje otoczenia biznesu, Zarząd Województwa Opolskiego wyłonił laureata Grand Prix – Przedsiębiorstwo Roku. W sektorze średnich i dużych firm laureatem został Multiserwis sp. z o.o. z Krapkowic, wśród mikro-i małych – Przedsiębiorstwo MULTI Sp. z o.o. z Opola. Zarząd wyróżnił także Zakład Usług Transportowo-Sprzętowych RUDATOM z Kępy.

Prezes Multiserwisu Marian Siwoń mówił że ta nagroda to uwieńczenie 26 lat działalności firmy w regionie.

– My bardzo mocno współpracujemy ze szkołami, szczególnie bliskie nam jest szkolnictwo zawodowe, mamy chyba pierwszą w regionie klasę patronacką. Współpracujemy, bo to się opłaci – powiedział.

Eksperci z różnych dziedzin zasiadający w jury nagrodzili firmy i produkty reprezentujące różnorodne branże. I tak najlepszymi eksporterami wśród dużych przedsiębiorstw została NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. z Opola, a wśród małych „FAGRO” D. Grosz, A. Fałek Spółka Jawna z Krapkowic. Do innowacyjnych produktów zaliczono drewniane rowery firmy Wooden Barrel z Opola i inteligentne żarówki LED wytwarzane przez Auto Power Electronic Piotr Skrobotowicz z Opola. Na wyróżnienie zapracowała również Agencja Artystyczno-Eventowa 5 Żywiołów Dominika Wawrzyniaka z Głogówka, która organizacją The Witcher School, czyli Polskiej Szkoły Wiedźminów przyczyniła się do promocji regionu. Najlepszym przedsiębiorstwem w kategorii CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, została Grupa Kapitałowa Górażdże Cement S.A. W roku 2012 Grupa powołała do życia Fundację Górażdże – Aktywni w Regionie, która przez granty wspiera lokalne społeczności, mieszkańców miast i gmin, na terenie których działają spółki Grupy. Fundacja wsparła już ponad 260 projektów i zorganizowała kilka akcji społecznych na łączną kwotę 3.100 tys. zł.

Podczas uroczystej gali Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego podkreślił wyjątkowość Opolskiej Marki w regionie i życzył laureatom satysfakcji z przyznanych nagród i wyróżnień. Wyraził również nadzieję na dobrą współpracę firm w regionie.

– Staramy się opolskim firmom pomagać, korzystać z ich potencjału i wspierać je, by mogły konkurować na globalnym rynku. Przedsiębiorcy w regionie zasługują na to, by być docenieni i warto im za ich codzienną prace dziękować – powiedział.

W sumie jury konkursu nagrodziło w tym roku jedenaście firm, przyznało także wyróżnienia.

MN

fot. Urząd Wojewódzki w Opolu