IV Bieg Pamięci Powstań Śląskich

45
356
IV Bieg Powstań Śląskich

Na Górze Św. Anny, gdzie toczyła się największa bitwa III Powstania Śląskiego, obędzie się bieg górski w stylu anglosaskim.

– Pamiętacie organizowane na Górze Św. Anny Mistrzostwa Polski na krótkim dystansie, w których walczyli tacy mistrzowie jak Andrzej Długosz, Dariusz Żak, Andrzej Lachowski, Daniel Wosik, Janek Wydra, Mariola Konowalska, Irena Pakosz, Izabela Zatorska, Dominika Wiśniewska i wielu innych mocarzy? Właśnie tam, znów będziecie mogli spróbować swoich sił. Nowa, dziesięciokilometrowa trasa, dłuższe podbiegi, czyli to co biegacze górscy lubią najbardziej – zachęcają organizatorzy do udziału w IV Biegu Pamięci Powstań Śląskich.

Bieg – jak tłumaczą – odbywa się na Górze Św. Anny, ponieważ właśnie tam toczyła się największa bitwa III Powstania Śląskiego, miejsce niezwykle symboliczne i ważne dla samych powstańców. – Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie bohaterów walk o przynależność Śląska do Polski. Bardzo nam zależy, aby przywrócić należną pamięć tamtym wydarzeniom, które obecnie błędnie kojarzone są z czasami Polski Ludowej, kiedy Powstania Śląskie były wykorzystywane propagandowo dla uwypuklenia wątku robotniczego. Ślązacy ponieśli ogromną ofiarę życia i prześladowań za związki z Polską w okresie powstań i wojny. A ich jedynym marzeniem była wolna i niepodległa Polska – podkreśla Robert Wencel, prezes Klubu Sportowego Koziołek Kędzierzyn-Koźle, będącego jednym z organizatorów wydarzenia sportowego.

IV Bieg Powstań Śląskich

IV Bieg Pamięci Powstań Śląskich odbędzie się 7 maja. Bieg dzieci i młodzieży rozpocznie się o godz. 11:30. Zaś uczestnicy biegu głównego na dystansie 10 km (przełajowy, górski) wystartują o godz. 13:00. Start i meta znajdują się przed Muzeum Czynu Powstańczego. Dystans 10 km o nawierzchni gruntowej alejkami i duktami leśnymi w terenie górzystym, wysokość podbiegów 295 m, wysokość zbiegów 295 m. o charakterystyce anglosaskiej. Uczestnicy biegu na 10 km wystartują w koszulkach okolicznościowych wydanych w pakiecie startowym.

Główne cele imprezy to: popularyzacja masowych biegów jako zdrowego stylu życia, wychowanie w duchu poszanowania wartości patriotycznych i pamięci historii lokalnej, wdrażanie dzieci oraz młodzieży do aktywnego uprawiania sportu. Organizatorami są Klub Sportowy Koziołek oraz Pomiar czasu „Starter”. Współorganizatorzy: Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Śląska Opolskiego, Spółdzielnia Socjalna „Pszczółka”, Jednostka Strzelec JS 3064, Hufiec ZHP Kędzierzyn-Koźle. Do startu dopuszczeni zostaną zawodnicy, którzy w dniu biegu mają ukończone 16 lat i posiadają aktualne badania lekarskie lub złożą oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność. Zawodnicy niepełnoletni startują tylko i wyłącznie na podstawie podpisu oświadczenia obecnego przy weryfikacji rodzica (opiekuna). Limit uczestników biegu wynosi 300 osób. Zgłoszenia drogą elektroniczną po wypełnieniu formularza na stronie internetowej www.maratonypolskie.pl pod linkiem: http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2989. Opłata startowa wynosi 40 zł. Nagrody – puchary oraz upominki.

Zgłoszenia w biurze zawodów: Muzeum Czynu Powstańczego, ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny w dniu zawodów 7 maja w godz. 10:30-12:30. Dodatkowe informacje udzielane są pod nr. tel. 605400026.

Krystyna Stanik