Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Wodzisławiu Śląskim

67
178
Wodzisław Śląski: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, na całym świecie obchodzony jest 2 kwietnia.

Głównym przesłaniem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tego złożonego zaburzenia rozwoju, a jego przewodnim motywem jest kolor niebieski.

W obchody Dnia Świadomości Autyzmu w Wodzisławiu Śląskim włączy się również Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, który zaplanował na tę okazję szereg różnych przedsięwzięć.

Już w nocy z 31 marca na 1 kwietnia w szkole odbywać się będzie impreza pod nazwą „W poszukiwaniu skarbu”. W ramach tego wydarzenia, uczniowie z autyzmem spędzą noc w szkole wraz z nauczycielami i opiekunami. W trakcie imprezy przewidziano zajęcia plastyczne, seans filmowy, dyskotekę, poszukiwania skarbu-niespodzianki oraz zajęcia kulinarne, czyli wspólne przygotowywanie kolacji oraz śniadania.

2 kwietnia zaplanowano akcję „Zaświeć się na niebiesko”, w ramach której m.in. budynek Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim zostanie podświetlony na kolor niebieski.

Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Autyzmu w mieście będzie Niebieski Happening, zorganizowany 3 kwietnia na wodzisławskim Rynku (w razie niepogody, uczniowie wraz z organizatorami przeniosą się do ZPSWR). Już od godz. 9:00, uczniowie z autyzmem, przy współpracy młodzieży z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., zaangażują się w wykonanie prac plastycznych. Obok fontanny odbędzie się m.in. malowanie twarzy i rozdawanie niebieskich balonów dzieciom. W tym miejscu przygotowany zostanie także specjalny sensoryczny kącik, dzięki któremu zainteresowane osoby będą mogły doświadczyć, z jakimi problemami w zakresie zaburzeń zmysłów borykają się osoby z autyzmem. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostały transparenty i ulotki z informacjami o autyzmie i o ZPSWR, które będą rozdawane przechodniom. Zwieńczeniem imprezy będzie wypuszczanie do nieba niebieskich balonów.

3 kwietnia to również dzień inauguracji przyłączenia się do ogólnopolskiego projektu „Lekcje z klasą”, opracowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci i objętego patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Lekcje z klasą” to nowatorskie narzędzie, dzięki któremu uczniowie z autyzmem mogą brać udział w wartościowych, ciekawych lekcjach i nabywać kluczowe w życiu każdego człowieka umiejętności.

– Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich – zachęca do udziału w obchodach Wojciech Raczkowski z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

/k/
Fot. pixabay