Każde słowo ma znaczenie

3
80
Maraton Pisania Listów 2016, Kędzierzyn

Julia Waligóra,
uczennica ZSM nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu:

9 grudnia Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu  z wielkim zaangażowaniem przystąpił do drugiej edycji Maratonu Pisania Listów Amnesty International.  Zaczynając tę współpracę w zeszłym roku, nie sądziliśmy, że uda nam się tak mocno zmotywować uczniów w bieżącym roku kalendarzowym. Nie trzeba było ich do niczego przymuszać. Sami chętnie siadali podczas przerw przy stoiskach w pawilonie C i E, chwytali zręcznie za długopisy i kartki, a listy mnożyły się w zawrotnym tempie. Tak jak w ubiegłym roku, pisaliśmy listy w słusznej sprawie, chcąc uwolnić oraz zagwarantować lepsze życie osobom, które doznały krzywd psychicznych i fizycznych ze strony prześladowców. Dzięki naszemu wsparciu, los tych ludzi może się zmienić i sprawić, że przestaną się już bać oraz na nowo uwierzą w siebie. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy zechcieli zaangażować się w tę szlachetną akcję, ale przede wszystkim wolontariuszom pracującym dzielnie przy stanowiskach. Bez Was to nie udałoby się! A co najważniejsze, udało nam się pobić rekord. Napisaliśmy 3478 listów! Mam nadzieję, że nasza pomoc nie pójdzie na marne. Zatem do zobaczenia za rok – wówczas ruszymy ze zdwojonymi siłami!
 

Danuta Maćkowska,
członki Zarządu Powiatu Wodzisławskiego:

Udział w takich akcjach, jak Maraton Pisania Listów Amnesty International ma bardzo głęboki sens i jest potrzebne, bo któż ma występować w obronie bojowników o prawa ludzi, jak nie ludzie wolni. Sens jest tym większy, że jak pokazują przykłady nacisk społeczności międzynarodowej nie raz już pozwolił uwolnić lub pomóc dysydentom.
Innym ważnym aspektem jest rozwijanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za sprawy świata i uświadamianie jej, że nie w każdy zakątku świata prawa ludzi – nawet te podstawowe – są szanowane.

O Maratonie Pisania Listów w Wodzisławiu i Kędzierzynie-Koźlu czytaj również w artykule Oni też posyłali wolność
 

/kc/
fot. ZSM nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu