Policja przypomina: Zadbaj o bezpieczeństwo również w święta

1
23
Policja: Bezpieczne święta 2016

Od dzisiaj, tj. 23 grudnia, na terenie całego kraju napotkać można będzie więcej patroli drogówki. Policjanci pojawią się w miejsach szczególnie niebezpiecznych, jak i tych, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Mundurowi będą sprawdzać prędkość, jak i stan techniczny pojazdów. Przeprowadzane będą również wzmożone kontrole trzeźwości. Jak zapowiadają policjanci, do prowadzonych działań wykorzystywane będą także radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami.

Pamiętajmy, aby przed wyruszeniem w świąteczną podróż, sprawdzić, czy nasze auto jest odpowiednio przygotowane do jazdy. Kierowca powinien skontrolować m.in. czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Zaplanujmy swoją podróż tak, aby nie musieć się spieszyć! Warto uwzględnić możliwe utrudnienia w ruchu na drogach, niesprzyjające warunki atmosferyczne czy niezbędne na odpoczynek przerwy w bezpiecznych miejscach.

Zostawiając nasze domy lub mieszkania, pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą oraz zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy sąsiadów o opiekę nad naszym mieszkaniem i reagowanie w niepokojącej sytuacji.

Jeśli w podróż wyruszamy środkami komunikacji publicznej, pamiętajmy, aby pilnować swoich bagaży. Na dworcach lub przystankach zwracajmy również uwagę na bagaże pozostawione bez opieki – w każdej tego typu sytuacji poinformujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Gotówkę chowajmy w różnych miejscach, najlepiej w trudno dostępnych, wewnętrznych kieszeniach naszych ubrań.

W pociągu unikajmy pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, które wzbudzają nasze podejrzenia. Nie jedzmy i nie pijmy produktów, którymi częstują nas nowo poznani towarzysze podróży. Starajmy się również nie spać, a wszystkie wartościowe przedmioty i dokumenty trzymajmy przy sobie lub w torbie, która jest w zasięgu naszego wzroku.

– Jak co roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy taki sygnał! – apelują funkcjonariusze policji, przypominając jednocześnie, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

/k/
Fot. pixabay