Uczniowie i nauczyciele PCKZiU w Wodzisławiu będą sterować robotami

4
46
PCKZiU w Wodzisławiu: Projekt

Roboty NAO, stworzone przez francuską firmę Aldebaran Robotics, są w stanie rozpoznawać ludzi, a także wyrazy, zdania, przedmioty i twarze. Dzięki temu można nauczyć je na przykład, by podnosiły rzeczy z podłogi czy witały znajomych. Roboty, dzięki żyroskopom, czujnikom i serwomotorom, potrafią utrzymać równowagę i się poruszać, a ich oczy mogą przybierać różne kolory, reprezentujące różne "nastroje".

Dzięki unijnemu projektowi, uczniowie i nauczyciele Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim będą się uczyć kontrolować roboty NAO. Projekt "Robotics over Internet Protocol" zakłada, że trzy technika z Polski, Turcji i Włoch, wspólnie z organizacjami i firmami działającymi w zakresie innowacji i nowych technologii, będą miały możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych oraz wezmą udział w licznych szkoleniach i kursach z zakresu robotyki, automatyki i tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne. Produktem finalnym będzie stworzenie systemu pozwalającego na kontrolowanie robotów NAO za pośrednictwem Internetu.

W wyjątkowym projekcie weźmie udział 10 uczniów i 12 nauczycieli z wodzisławskiego PCKZiU, a w działaniach lokalnych zaangażowanych będzie kolejnych 20-30 uczniów i 10 nauczycieli. Przedsięwzięcie startuje w listopadzie bieżącego roku i potrwa w sumie trzy lata. Jego całkowita wartość to prawie 244 tys. euro. Kwota ta w całości pochodzi z programu Erasmus+. Koordynatorem projektu będzie turecka szkoła Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

/k/
Fot. wikipedia.org