Ostatnie tygodnie wodzisławskiej muszli

3
30
muszla koncertowa Wodzisław 2016

Wodzisławski Magistrat otrzymał zgodę konserwatora zabytków na postawienie w parku altany pełniącej funkcję muszli koncertowej. Jak przyznała wiceprezydent Barbara Chrobok rozmowy były bardzo trudne, gdyż początkowo konserwator krytycznie podchodził do budowy jakiegokolwiek obiektu w miejscu dotychczasowej muszli. – My jednak staliśmy na stanowisku, że obiekt musi powstać, bo takie są oczekiwania mieszkańców. Brali oni udział w szeregu spotkań konsultacyjnych, rozmowy były pełne emocji, ale wszyscy zgadzali się co do tego, że w parku ma powstać taki obiekt – mówiła wiceprezydent. Dodała też, że ma świadomość, iż przyjęty projekt nie zadowoli w pełni wszystkich, ale na pewno najważniejsze dla wszystkich postulaty (bezpieczeństwo, estetyka, dostęp do wydarzeń kulturalnych) znalazły w nim swoje odzwierciedlenie.

Zaakceptowana przez konserwatora koncepcja różni się nieco od pierwotnego pomysłu architektów. Do najważniejszych zmian należy zastąpienie szerokich ław strefą zieleni i mniej imponującymi siedziskami, rezygnacja z pomysłu utworzenia lustrzanej ściany od strony przystanków (powstanie tam konstrukcja z materiałów drewnopodobnych lub betonu i „zielona ściana”) i lepsze dostosowanie podjazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych (pojawią się stopnie, „przystanki”).

Barbara Chrobok podkreślała również, że cały teren będzie od początku objęty monitoringiem oraz wyposażony w sprzęt do realizacji imprez, w tym oczekiwanych przez część mieszkańców potańcówek. – Zleciliśmy zamontowanie dwóch ruchomych wież, jednej w środku i drugiej na zewnątrz – będzie ona na co dzień schowana w podłodze – tak, aby obiekt był w stu procentach przygotowany do występów. Będzie również mobilna scena, która umożliwi jak najlepsze wykorzystanie muszli podczas konkretnych wydarzeń – tłumaczyła Chrobok.

Kiedy projekt zostanie zrealizowany? Prezydent Mieczysław Kieca wyjaśniał, że na razie nie ma jeszcze kosztorysu i w związku z tym nie można mówić o żadnych konkretnych datach. – Obiecaliśmy, że stara muszla nie zostanie wyburzona aż do stworzenia koncepcji nowej, ten etap właśnie osiągnęliśmy i mam nadzieję, że zgodnie z zaleceniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego do końca grudnia stara muszla zostanie rozebrana – mówił prezydent. Kiedy dokładnie? Tu znów nie ma dokładnej daty, gdyż najpierw trzeba ogłosić i rozstrzygnąć przetarg na przeprowadzenie tego zadania. – Obiekt ma zostać zburzony do 31 grudnia bieżącego roku i mam nadzieję, że tak się stanie – powtarzał Kieca.

Następnie w parku staną tablice zawierające wizualizację przebudowy tej części parku. Nie wiadomo jednak, jak długo plansze będą zastępować wodzisławianom muszlę. Magistrat liczy na to, że na realizację projektu uda się pozyskać środki zewnętrzne, co znacznie przyspieszyłoby prace. Jeśli jednak koszt inwestycji będzie musiał zostać pokryty wyłącznie z budżetu miasta, na nowy obiekt trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie wiadomo, że w projekcie przyszłorocznego budżetu prezydent nie zamierza umieścić tego zadania ze względu na brak wiedzy o jego ostatecznej cenie. Zdaniem prezydenta byłoby to nieodpowiedzialne, zwłaszcza w świetle szeregu zaplanowanych już inwestycji – takich jak budowa centrum przesiadkowego czy modernizacji kamienic na Rynku.

/kc/