W wodzisławskiej „Budowlance” gościli studenci z Bahrajnu i Maroko

3
55
Wolontariusze Fatema Alhasan (Bahrajn) i Mohammed Fekkak-Louhail (Maroko) w ZST w Wodzisławiu Śląskim

Od 25 września do 2 października, w ramach współpracy z AIESEC (oddział lokalny Katowice Uniwersytet Ekonomiczny), w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim gościło dwóch zagranicznych wolontariuszy, którzy od poniedziałku do piątku prowadzili niezwykłe lekcje języka angielskiego.

Prowadzone zajęcia przybliżyły uczniom ZST różne aspekty obcych im kultur. Warsztaty miały za zadanie budować w nich otwartość na obcowanie z innymi narodowościami, przełamywać stereotypy oraz przybliżyć istotne tematy dotyczące problemów świata.

W piątek, 30 września, podczas obchodów Dnia Języków Obcych odbyło się podsumowanie projektu. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczniów wodzisławskiej "Budowlanki" znalazł się m.in. quiz mający na celu poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat kultur i historii różnych państw całego świata. Przed uczniami raz jeszcze zaprezentowali się również goszczący w ZST wolontariusze, którzy, wykorzystując ciekawą, multimedialną formę, rozwinęli informacje na temat ich rodzimych państw.

Studenci z Bahrajnu i Maroka mogli pojawić się w szkole dzięki uprzejmości rodziców dwóch uczennic: Kingi Kotowskiej – uczennicy klasy trzeciej technikum profilu budowlanego i Katarzyny Masarczyk – uczennicy klasy trzeciej LO. Rodzice nastolatek nie tylko ugościli wolontariuszy, ale też zapewnili im szereg atrakcji, takich jak wycieczka do Rybnika, Raciborza, Katowic, Wisły czy Rogowa. Wolontariusze spędzali aktywnie czas na zajęciach zespołu tanecznego "Flesz" z Lubomi, bawili się na wodzisławskim Oktoberfeście czy też korzystali z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza". Studenci mogli również popisać się swoimi kulinarnymi umiejętnościami, przygotowując dania typowe dla ich narodowej kuchni.

28 września na warsztatach z wolontariuszami obecni byli również uczniowie klasy językowej 1c z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, a dzień później studenci gościli w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, gdzie wzięli udział w miłym spotkaniu z Danutą Maćkowską (członek Zarządu) i Katarzyną Zöllner–Solowską (zastępca naczelnika Wydziału Oświaty).

Koordynatorem projektu AIESEC była nauczycielka języka angielskiego, Anna Rynkiewicz-Ryszka.

Inf. nadesłana
/k/
Fot. ZST Wodzisław Śl.