Nowe oblicze basenu Azotor w Kędzierzynie – Koźlu

1
87
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie - Koźlu
Niedawno władze miasta spotkały się z przedstawicielami firmy Erbud z Rybnika, która wybuduje Kędzierzyńsko – Kozielskie Centrum Aktywności. Inwestycja jest na etapie prac projektowych, ale jak informuje wykonawca, niebawem na teren wkroczą budowlańcy. 
 – Już wkrótce przejdziemy do etapu rozbiórkowego, prace bardzo dynamicznie postępują, choć fizycznie tego nie widać. To trwa, bo do tej pory musieliśmy zrobić szczegółowe ekspertyzy, sprawdzić wytrzymałość obiektu (budynek po byłym hotelu Balaton, który zostanie zaadaptowany na część kompleksu – przyp. red.) stworzyć konkretny projekt. Już niedługo mieszkańcy zobaczą tu  budowlańców, którzy wkroczą do akcji – powiedział projektant KKCA, Andrzej Truszczyński.
Jak zapewniła Dagmara Woźnica, prezes firmy Erbud, inwestycja zostanie wykonana w zapowiedzianym terminie. 
– Obiekt powstanie w miejscu istniejącego budynku i zostanie rozbudowany o dodatkową halę, gdzie będzie się znajdował basen kryty. Wewnętrzna hala basenowa ma być podzielona na strefę sportową z basenem trzy torowym, basenem rekreacyjnym oraz wypływowym  i brodzikami dziecięcymi znajdującymi się w części centralnej. Na basenie rekreacyjnym znajdą się takie atrakcje jak: masażery, leżanki, tor z przeszkodami, tzw. rwąca rzeka, huśtawka wodna czy grota wrażeń. Wewnątrz budynku będą również różnego rodzaju sauny (fińska, parowa, infra red, czyli tzw. sauna na podczerwień ), groty z lodem, wanny jacuzzi czy strefy wypoczywalni z pijalnią soków, a także bar bistro. Wykorzystany zostanie również dach budynku na którym ma być taras saunowy. Nowy obiekt będzie miał duże zaplecze techniczne, zostanie rozbudowany o parking, komunikację pożarową i transportową. Wewnątrz znajdzie się również centrum edukacyjne dla dzieci, czyli tzw. mały alchemik.  
– Chcielibyśmy maksymalnie wykorzystać potencjał  istniejącego budynku, tak, by wpisać się w pierwotną infrastrukturę .W związku z tym rozróbki będą częściowe. Zmodernizujemy to, co można wykorzystać z istniejącej konstrukcji i nadamy temu nową funkcję. Szkieletowa konstrukcja tego budynku daje możliwość dalszej eksploatacji, badania wykazały, że jest ona solidna – pozwiedzał projektant KKCA – Andrzej Truszczyński. 
Z kolei na zewnątrz istniejącą nieckę zastąpi basen odkryty z brodzikiem i różnymi atrakcjami przeznaczonymi zarówno dla dzieci, jak dorosłych. Pozostaną rozległe strefy do wypoczynku, leżakowania, i rekreacji. Plac do siatkówki, wodny i suchy plac zabaw dla dzieci,duża zjeżdżalnia czterotorowa.
Z zewnątrz budowla ma nawiązywać do gospodarczego charakteru miasta, które żyje z przemysłu chemicznego. Bryła budynku ma przypominać budowę atomu. 
– W naszej idei stawiamy zawsze na odtworzenie charakteru miasta, dlatego w wygląd budynku chcemy wpisać jego chemiczny klimat. 
 
Katarzyna Solarz
 
Fot. Pixabay