Kolejna plaga naciągaczy dotknęła Kędzierzyn-Koźle

1
13
kędzierzyn koźle
Do niedawna najczęściej wykorzystywana metodą była kradzież na tzw. wnuczka. Na chwile obecną policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymują coraz więcej zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy na tzw. „oszustwach nigeryjskich”. Naciągacze znajdują swoje ofiary na portalach społecznościowych, czy na aukcjach internetowych i postępują zgodnie z utartym już schematem. 
Ofiary najczęściej otrzymują e-maile z wiadomością o zagranicznym spadku, albo wygranej w loterii. Jeżeli wygrana suma ma trafić do pechowego „zwycięzcy” musi on najpierw wpłacić niewielką sumę pieniędzy na wskazane przez oszusta konto. Po czasie wymagane są kolejne wpłaty, np. na tłumaczenia dokumentów, cło, podatki itp. Po uiszczeniu różnych opłat żadna gotówka nie trafia do ofiary, a przestępca skupia się na kolejnym wyłudzeniu. Oszustwa nigeryjskie są stale modyfikowane. Należy pamiętać, że zagraniczne spadki, to rzadkość, a wielkie wygrane są możliwe, ale tylko wtedy, gdy bierzemy udział w organizowanej loterii. Policjanci przestrzegają aby zachować czujność i przeanalizować dokładnie, od kogo otrzymaliśmy wiadomość. 
Kolejną metodą zanotowaną w Kędzierzynie-Koźlu jest oszustwo na tzw. aukcje internetową. Klienci wyszukują na portalach oferty z drogocennymi przedmiotami lub sprzętem RTV i AGD, a następnie proszą o szybkie przesłanie towaru, gdyż jest im bardzo potrzebny. Jako dowód wysyłają potwierdzenie wykonanego przelewu, które najczęściej jest wystawione z zagranicznego banku i sfałszowane. Sprzedający wysyła towar i nigdy nie otrzymuje za niego zapłaty. Mieszkańcy naszego miasta stracili już w ten sposób sprzęt elektryczny i elektronarzędzia.
Funkcjonariusze przestrzegają i apelują, aby wysyłać sprzedawany towar dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na koncie. Pamiętajmy również że dokumenty wystawiane przez instytucje mają różne certyfikaty i ukryte znaki, które znikają na zeskanowanym pliku. Patrząc na dokument na ekranie komputera nie mamy pewności, czy jest on prawdziwy, czy nie.
 
MN