Radlin planuje ożywienie centrum miasta

3
39

W miniony piątek, w ramach realizowanego międzynarodowego projektu, w Radlinie dyskutowano na temat kondycji centralnej części miasta. Na spotkaniu obecni byli reprezentanci młodzieży, instytucji miejskich i przedsiębiorców radlińskich.

Uczestnicy dyskusji skupiali się nie tylko na niedostatkach, ale również plusach centrum Radlina. Uczestnicy spotkania docenili fontannę w centrum miasta, plac Radlińskich Olimpijczyków z jego nowym oświetleniem czy radlińskie zieleńce i skwery. Z pozytywnym odbiorem mieszkańców spotykają się również sezonowe stragany z owocami przy ul. Korfantego.

Wśród minusów wymieniano z kolei takie aspekty, jak stan techniczny niektórych dróg, brak kina w Miejskim Centrum Kultury, brak dobrej kawiarni, a przede wszystkim – kwestie kulturalno-społeczne, ze szczególnym naciskiem na organizowanie imprez dla ludzi młodych. Dyskusja grupy skupiła się najsilniej na dwóch tematach – ożywieniu placu Radlińskich Olimpijczyków oraz lepszego wykorzystania ul. Korfantego przy głównym skrzyżowaniu biertułtowskim.

Choć celem spotkania nie było planowanie zmian inwestycyjnych a jedynie rozpoczęcie dyskusji, część uwag uczestników pokrywa się z planami władz Radlina. Miasto planuje bowiem nowe miejsca zieleni, łącznie z parkiem miejskim, rozważano również nadanie nowych funkcji placowi Radlińskich Olimpijczyków.

Przeprowadzone spotkanie odbyło się w ramach projektu "Urbact CityCentre Doctor", którego istotą jest rozpoczęcie dyskusji na temat zmian w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim centrum i porównywanie się z innymi miastami w Europie. Oprócz miasta Radlina, w projekcie uczestniczą również takie miasta, jak węgierskie Sopron, włoskie San Dona di Piave, irlandzkie Kildare czy hiszpańskie Medina del Camp.

/k/
Fot. UM Radlin