Wodzisław Śl. jak Monachium, czyli święto piwa trwaj

100
78
II Oktoberfest Wodzisław 2016
Wodzisław Śl. stał się stolicą chmielnych dożynek. Przez cały tydzień trwała II edycja Oktoberfestu. 17 września w samo południe beczki pełne złotego trunku wjechały na bryczce razem z między innymi prezydentem Mieczysławem Kiecą. Na rozpoczęcie święta piwa, Teatr Wodzisławskiej Ulicy przygotował scenkę rozładowania beczek. Udział w niej  wzięli zarówno aktorzy oraz publiczność. Natomiast tego samego dnia punktualnie o godzinie 17:00 prezydent miasta Mieczysław Kieca wraz z zastępcami Barbarą Chrobok oraz Dariuszem Szymczakiem odszpuntowali pierwszą beczkę piwa. Tym samym zeszłoroczny rekord został pobity, ponieważ prezydent nie potrzebował trzech uderzeń młotkiem a tylko jednego. Każdy mógł zobaczyć chmielną fontannę, która wypełniła nie tylko kufle, ale również scenę. Wodzisławianie bardzo chętnie wzięli udział w ofcjalnym otwarciu Oktoberfestu. Namiot, który znajduje się na wodzisławskiej płycie rynku wypełniony był pobrzegi uczestnikami.
 
Wodzisławski Oktoberfest trwał do 25 września. Podczas imprezy można było spróbować prawdziwego piwa Oktoberfest Bier, specjalnie warzonego na Oktoberfest w Monachium oraz zjeść golonkę po bawarsku czy kiełbaski monachijskie. Moc atrakcji przygotowano na cały tydzień trwania wydarzenia. Każdego dnia na wodzisławskim rynku odbywały się koncerty na żywo, konkursy czy degustacje specjalnych złotych trunków. Nie obyło się również bez tematycznych bloków programowych. Na uczestników czekał między innymi zlot BWV Team Śląsk, Otwarty Turniej Sportowy o Puchar Oktoberfest Wodzisław czy Dzień Partnerów Oktoberfest i Biznesu zorganizowany przy współpracy z Izbą Gospodarczą w Wodzisławiu Śl.
 
W ramach odbywających się chmielnych dożynek na terenie miasta w wodzisławskim Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Historia warzona piwem. Dzieje wodzisławskiego browarnictwa”. Ekspozycja została przygotowana między innymi ze  zbiorów Zygmunta Czerwińskiego i Stanisława Dzierżęgi. Wystawa przybliża w interesujący sposób przeszłość browarów jakie działały na terenie miasta. Z tej okazji wydano również publikację Sławomira Kulpy, dyrektora wodzisławskiego Muzeum, w której szczegółowo wyjaśnione są dzieje piwowarskie od średniowiecza do początku XX wieku.
 
Oktoberfest w Wodzisławiu Śląskim zakończył sie 25 września. Pod białym namiotem na płycie rynku podczas ostatnich godzin trwania chmielnych dożynek bawiło się mnóstwo osób. Wśród nich nie byli tylko wodzisławianie ale również goście z okolicy, między innymi Rydułtów, Knurowa czy Pszowa. Publiczność przy bawarskich dźwiękach bawiła się wyśmienicie. Bardzo chętnie brała również udział w różnych konkursach. II Oktoberfest tym samym przeszedł do historii zapisując się na kartach pamięci jako bardzo udana impreza. 
 
 
Zobacz również inne fotorelacje z wodzisławskiego Oktoberfest:
 
 
 
/jk/