Pierwszy etap programu ograniczenia niskiej emisji za nami

3
87
niska emisja, ekologia, wfoś

Ponad 1500 wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację wpłynęło do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecnie pracownicy Funduszu analizują dokumentację i przygotowują się do ogłoszenia listy osób, które otrzymają dofinansowanie. Wnioski można było składać osobiście w siedzibie WFOŚiGW lub za pośrednictwem poczty od 11. do 22. lipca.

Wiele gmin uruchomiło w tym czasie specjalne punkty konsultacyjne, w których zainteresowani mieszkańcy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat programu i otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku. Mieszkańcy Nędzy mogli skorzystać ze wsparcia profesjonalnych doradców, którym zlecił to Urząd Gminy. Wójt gminy, Anna Iskała, zwróciła bowiem uwagę na fakt, że dla wielu osób najtrudniejszym elementem przeprowadzenia tego typu inwestycji jest wypełnienie wniosku. W ciągu dwóch dni 45 osób skorzystało ze wsparcia konsultantów, którzy szczegółowo wyjaśnil,i na czym polega projekt oraz pomagali wypełnić stosowne formularze. Nie oznacza, że do Funduszu nie spłynęło więcej wniosków mieszkańców gminy, gdyż wiele osób zgłaszało się do Urzędu już po zakończeniu dwudniowych konsultacji. Wówczas pomocy w wypełnianiu wniosku udzielali gminni urzędnicy. Zdaniem wójt, dobrze byłby, żeby program doczekał się kolejnych edycji, ponieważ nie wszystkie gminy stać na udzielanie mieszkańcom dotacji lub pożyczek na termomodernizację czy wymianę pieców. Poza tym spora część budżetu wielu gmin jest obecnie przeznaczana na kanalizację. Zatem możliwość udziału osób fizycznych w programie ograniczania niskiej emisji wydaje się idealną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców jak i samorządów. Najwięcej nędzan było zainteresowanych wymianą kotła, dociepleniem ścian i pompami ciepła.

Zgodnie z regulaminem programu właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych mogą liczyć na dotację stanowiącą 25% kosztów kwalifikowanych w przypadku modernizacji źródeł ciepła oraz 15% jeśli zdecydują się na instalację kolektorów słonecznych, docieplenie ścian lub dachów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych albo wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania.
 
/kc/