Młodzież z kozielskiej „Budowlanki” uczestniczy w międzynarodowym projekcie

3
46
policja kędzierzyn koźle

Pierwszy etap projektu „Fruitfarming” realizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu zbliża się ku końcowi. W minionym miesiącu grupa uczniów wraz z opiekunami gościła w stolicy Rumunii, Bukareszcie, na zaplanowanym spotkaniu projektowym, w którym wraz z Polakami uczestniczyli partnerzy z Portugalii, Czech oraz Rumunii.
– Poruszono tematykę uprawy drzewek owocowych oraz przetwórstwa w rumuńskim przemyśle spożywczym – opowiada Sławomir Jakoniuk, nauczyciel i koordynator projektu z ZS nr 1.
Młodzież miała okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami upraw opierających się na bardzo kosztownych urządzeniach komputerowych, kontrolujących wzrost owoców. Uczniowie odkryli także uroki rumuńskiej wsi oraz regionalną kuchnię, związaną nie tylko z owocami. Piękna pogoda i letnia aura sprzyjały prezentacji rumuńskiego rolnictwa.
– Byliśmy pod wrażeniem możliwości  produkcyjnych oraz eksportowych w dziedzinie produkcji owoców w Rumunii, jak i ogromnego potencjału w dziedzinie upraw drzewek owocowych, co dla wielu partnerów projektu było ogromnym zaskoczeniem – dodaje Jakoniuk.
Dominika Mizera, nauczycielka z ZS nr 1 biorąca udział w projekcie podkreśla, że uczniowie mogli oprócz zdobywania wiedzy, podszkolić również swoje umiejętności językowe w kontaktach z kolegami z innych państw Europy, a także nawiązać nowe znajomości.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Fruitfarming” zaplanowano na wrzesień, tym razem uczestnicy spotkań przyjadą do naszych południowych sąsiadów. Natomiast w sierpniu, grupa młodzieży z „Budowlanki” weźmie udział w kolejnym projekcie w ramach programu ERASMUS + „Młodzież” i spotka się z zaprzyjaźnionymi Czechami i Słowakami na plaży Morza Egejskiego, w trakcie drugiej edycji projektu „Słowianie tańczą”. W greckiej scenerii będą poznawać tajniki tańców latynoamerykańskich i ludowych.
Projekt „Fruitfarming” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu przyznanemu przez powiat kędzierzyńsko-kozielski.

MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu