Policja apeluje: Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

1
33
KWP Katowice: Nie zostawiaj dziecka w samochodzie - apel policji

Dziecko pozostawione w słoneczny letni dzień w zamkniętym samochodzie płacze krótką chwilę. Po 15 minutach może mieć uszkodzony mózg i nerki. Nawet nie próbuje wydostać się ze śmiertelnej pułapki…

Dni, w których termometry pokazują temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza, są trudne do zniesienia dla nas dorosłych, a niemowlaki i dzieci potrzebują w tym czasie jeszcze większej uwagi. Nasze pociechy mają bowiem mniejszą zdolność do odprowadzania ciepła niż my, dorośli.

Zamknięte wnętrze samochodu to swoisty akumulator ciepła. Szyby przepuszczające promieniowanie słoneczne, nie tylko to widzialne, ale i podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury, są również izolatorem, w skutek czego ciepło zatrzymywane jest w środku pojazdu.

Jeżeli podróżujecie z dziećmi, pamiętajcie: w daleką podróż wybieramy się najlepiej nocą lub wczesnym rankiem, zabieramy również dużą ilość wody, robimy częste przystanki. Możemy również powiesić na oknie w samochodzie osłonkę przeciwsłoneczną, ale przede wszystkim – nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiamy dziecka samego w samochodzie.

Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy też jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować…

publ. kk
źródło: KWP Katowice
Fot. pixabay