„Narcyz 2016” przyznany prezes SKR w Mszanie

3
138
Mszana: Prezes SKR - Renata Niedziela.

"Narcyzy" od lat przyznawane są najbardziej przedsiębiorczym kobietom ze Śląska. Gala rozdania nagród "Narcyz 2016" odbyła się 15 czerwca w Żorach. Wśród wyróżnionych osób znalazła się m.in. Renata Niedziela, wieloletnia prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Mszanie.

65-letnia Renata Niedziela jest mieszkanką Bzia w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1991 roku była wiceprezesem, a od 1998 roku jest prezesem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Mszanie. W bardzo trudnych dla spółdzielczości i organizacji rolniczych czasach, dzięki przebranżowieniu, prowadzona przez nią spółdzielnia dobrze radzi sobie na rynku.

Prezes Niedziela jest bardzo silną i energiczną, a jednocześnie niezwykle skromną kobietą. Ukończyła Zasadniczą Szkołę Rolniczą w rodzinnej miejscowości, a następnie wieczorowe Liceum Rolnicze w Jastrzębiu-Zdroju. W 1969 roku zaczęła pracę w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Bziu. W 1973 skierowano ją do pracy w Kółku Rolniczym w Gogołowej. W roku 1975, w wyniku połączenia Kół, powstała Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Jastrzębiu-Zdroju. Pięć lat później wyodrębnił się SKR Godów-Mszana, a w roku 1991 po kolejnym odłączeniu zaczęła samodzielnie działać Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Mszanie z siedzibą w Gogołowej.

Od 1991 r. do 1997 r. Renata Niedziela była wiceprezesem, a od 1998 r. do nadal pełni funkcję prezesa SKR. Obecnie spółdzielnia świadczy już bardzo mało usług typowych dla rolnictwa, jak prace polowe. Niemal cała jej działalność skupia się na usługach komunalnych dla miasta Jastrzębie-Zdrój. Firma zatrudnia 18 pracowników, w większości mieszkańców Gminy Mszana.

Pod rządami Niedzieli SKR wspiera wiele gminnych i lokalnych przedsięwzięć oraz działalność Kół Gospodyń Wiejskich w okolicznych sołectwach. Renata Niedziela jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Połomi oraz członkiem zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach.

Mszańska prezes odebrała nagrodę wraz z innymi wyróżnionymi paniami, m.in. Moniką Chojnowską, dyr. ds. administracji i finansów, prokurentem firmy PREVAC Sp. z o.o., Marią Henrik-Piotrowską, dyr. ekonomicznym JSW SA KWK "Krupiński", Aleksandrą Nowarą, rzecznik prasową Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, czy Jolantą Talarczyk-Krawczyk, rzecznik prasową prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

źródło: UG Mszana
kk
Fot. UG Mszana