Radlin: Stworzą niespotykaną młodzieżową książkę kucharską

4
24
Radlin, Gimnazjum nr 1: Projekt

Stowarzyszenie "SZOK" – Skuteczni, Zdecydowani, Operatywni, Kreatywni – działa przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie. Na swój kolejny projekt, "Kuchenne maszkiecenie – warzymy, godamy, tradycji się trzymamy", jego członkom właśnie udało się pozyskać dotację w wysokości 40 tys. zł, w ramach Ogólnopolskiego Programu Grantowego "Równać Szanse 2016". Grant pochodzi od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Konkurs o dotacje składał się z dwóch etapów. Pierwszym etapem było przygotowanie diagnozy środowiska lokalnego, drugim napisanie projektu. Komisja ekspertów, spośród 144 diagnoz nadesłanych w I etapie, zakwalifikowała do II etapu konkursu 66 organizacji. W drugim etapie, spośród 53 wniosków, wybrano 27 najlepszych projektów. Jednym z nich był właśnie jedyny z całego województwa śląskiego, radliński projekt "Kuchenne maszkiecenie – warzymy, godamy, tradycji się trzymamy", który trwać będzie przez 15 miesięcy, od 1 września bieżącego roku do 30 listopada 2017.

Głównym tematem projektu będą kulinaria. Młodzież odszuka w swoim otoczeniu osoby znające przepisy kuchni naszych dziadków, aby je opisać i wspólnie wykonać. Powstanie dzięki temu niespotykana młodzieżowa książka kucharska łącząca tradycje kulinarne z różnych stron Polski. Przepisy w niej umieszczone zostaną wcześniej sprawdzone podczas międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych. Młodzież nie tylko będzie uczyć się gotować – uczniowie poznają także podstawowe zasady z zakresu savoir-vivre’u, nauczą się, jak nakrywać i dekorować stół w zależności od podawanych potraw i okoliczności. Uczestnicy nawiążą współpracę z: dietetykiem, producentem żywności, cukiernikiem, piekarzem, Kołem Gospodyń Wiejskich, młynem oraz ze znanym kucharzem, dzięki czemu poszerzą swoje kontakty społeczne, nauczą się dokonywać zdrowych zakupów, poznają podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz przepisy kuchni regionalnej. Wezmą udział w warsztatach pieczenia chleba i ciasteczek w lokalnej piekarni i cukierni. Zaprezentują swoje osiągnięcia kulinarne na obchodach Święta Szkoły i w trakcie Dożynek. Będą ćwiczyć dokładność i systematyczność w planowaniu i realizacji działań, rozwijając jednocześnie umiejętność pracy w zespole.

Działania ruszają od września. W projekt zaangażowanych jest 22 uczestników. Koordynatorem działań jest Ewa Szuchraj. Projekt "Kuchenne maszkiecenie- warzymy, godamy, tradycji się trzymamy" zakończy się rautem kulinarnym, w trakcie którego otwarta zostanie wystawa fotograficzna, pokazana prezentacja multimedialna, film i książka kucharska.

kk
Fot. UM Radlin