Mszana: Naukowcy zbadali cenną, zabytkową księgę

1
26
Konferencja w sprawie księgi metrykalnej z Mszany

W 2011 roku niezwykłe znalezisko z parafii pw. św. Jerzego trafiło do Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Teraz, po 8 miesiącach intensywnych badań, naukowcy i archiwiści częściowo ujawnili informacje zawarte w księdze metrykalnej mszańskiej parafii z lat 1638-1775.

– Okazało się, że oprócz pierwszorzędnych dla poznania naszej historii zapisów, księga zawiera również nieoczekiwany skarb: bezcenne dokumenty nawet z czasów średniowiecza, które XVIII-wieczny introligator wykorzystał jako oprawę do księgi. Dzięki żmudnej pracy fachowców od konserwacji papieru i pergaminu, specjalnym zabiegom usuwania kleju i mrówczej wytrwałości, udało się z oprawy księgi wyodrębnić 61 niezwykłych dokumentów. Właśnie wróciły do Archiwum Archidiecezji w Katowicach – wyjaśnia Urząd Gminy w Mszanie.

Wczoraj, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona niezwykłemu odkryciu. Zaprezentowano zarówno samą odrestaurowaną księgę metrykalną, jak i wydobyte z okładki m.in. rękopisy kazań w języku polskim i łacińskim z XVII i XVIII wieku, rozważania Maryjne, fragmenty kart XVIII-wiecznego drukowanego kalendarza, a także XV-wieczny pergamin, zawierający rękopis antyfony bez zapisu nutowego, ale już z naniesioną czterolinią. Na podstawie pergaminu chorzowski muzyk, Sławomir Witkowski, odtworzył zapis nutowy i wraz ze swoim zespołem: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zaśpiewał w kaplicy kurii XV-wieczną antyfonę.

Mszańska księga nie jest najstarszym, ale jednym z najcenniejszych tego typu zabytków. Założył ją w 1638 roku ówczesny pleban mszańskiej parafii, Vitus Melchior Machatius. Zapiski o chrztach, ślubach i pogrzebach były prowadzone przez ośmiu kolejnych plebanów.

– Bardzo cieszy nas to odkrycie. Nasza gmina będzie znana nie tylko ze słynnego mostu na autostradzie, ale też z tak niezwykłego znaleziska – podsumowali wójt Mirosław Szymanek i przewodniczący Rady Gminy Mszana Andrzej Kaperczak.

Gmina  planuje włączyć się finansowo w publikację specjalnego wydawnictwa, prezentującego bezcenne dokumenty. Książka powinna ukazać się jesienią.

kk
Fot. UG Mszana