Zielony Wodzisław będzie jeszcze piękniejszy

0
113
Wodzisław Śląski: Inwestycje - zieleń, siłownie, place zabaw, infrastruktura

Odsetek terenów zielonych w Wodzisławiu Śląskim jest naprawdę spory. To cieszy jego włodarzy, którzy chcą podtrzymywać wizerunek zielonego miasta, a jednocześnie – uporządkować i rozwinąć te tereny, zapewniając mieszkańcom kolejne atrakcyjne miejsca rekreacji i wypoczynku.

Na ten cel, miasto planuje pozyskać środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach prowadzonych działań, nie tylko zostanie uporządkowana zieleń (70% przeznaczonych na ten cel środków), ale także – powstaną elementy drobnej infrastruktury (30% środków), takie jak wybiegi dla psów, place zabaw czy siłownie "pod chmurką".
Władze Wodzisławia Śląskiego przeprowadzenie prac podzieliło na poszczególne dzielnice i tereny, na których zagospodarowaniu szczególnie zależy samym mieszkańcom. O szczegółach tego zadania opowiedział zastępca prezydenta miasta, Dariusz Szymczak.

Komentarz na gorąco:
Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego

– Dla każdego z obszarów (których zagospodarowaniem zajmie się miasto – przyp. red.) są cechy wspólne. Przede wszystkim jest to pielęgnacja istniejącej zieleni wysokiej. Po drugie, stworzenie zieleni wielopiętrowej w danych terenach. I wreszcie – elementy małej architektury, przede wszystkim jako ścieżki, ciągi pieszo-rowerowe, ławeczki, stojaki, kosze na śmieci, a nawet wybiegi dla psów, place zabaw czy kosze na psie odchody. Zamierzenie jest dosyć spore, ponieważ w sumie chemy objąć prawie 17 hektarów.
Celem projektu jest również niedopuszczanie do fragmentacji terenów zielonych. (…) Mamy bardzo dużo wąwozów, jarów na terenie Wodzisławia. To jest specyficzne ukształtowanie terenu i również tę cechę chcielibyśmy tutaj wykorzystać. Chodzi także o zieleń publiczną.
Pierwszy zakres stanowi zagospodarowanie naszych ciągów, zaczynając od Urzędu Miasta i ul. Bogumińskiej na odcinku od urzędu, dalej w kierunku MOSiRu. Drugi ciąg to ul. Jana Pawła II – tu mamy komplementarny projekt aż do centrum przesiadkowego, łącznie z niewielkim skwerem przy ul. Jana Pawła II. W ulicy Jana Pawła II powstać miałyby również zielone wiaty przystankowe. Kolejny ciąg to ul. Armii Krajowej – tam chcielibyśmy poprawić obsadę skarp i ekranów akustycznych.
Projekty dotyczą także poszczególnych dzielnic. Teren wąwozu przy ul. Wojska Polskiego uzupełnimy o stoły do gier planszowych, chcemy stworzyć ciąg szutrowy, zainwestować w poidła i karmniki dla ptaków oraz ogrodzony wybieg dla psów. (…) Następny wąwóz to ten przy ul. PCK – tam planujemy usytuowanie elementów siłowni zewnętrznej i budek lęgowych dla ptaków. (…) W wąwozie za Osiedlem Staszica powstanie z kolei ciąg pieszo-rowerowy, z oświetleniem parkowym oraz ogrodzony plac zabaw dla psów i wydzielone miejsce na ognisko lub grilla. W skwerze między ul. Pszowską a ul. Boczną odnowimy ścieżki szutrowe oraz schody, pojawią się też pojedyncze elementy zabawowe. (…) Jeśli chodzi o Osiedle 1 Maja, w miejscu tym miasto jest właścicielem dużego skweru, który zostanie zagospodarowany nowymi nasadzeniami roślinności, wykonane zostaną również utwardzenia nowych ścieżek, pojawi się mała architektura. Kolejny przewidziany w planach obszar to skarpa między terenem kopalnianym a budynkami osiedla w pobliżu Manty – miasto planuje przejąć ostatnie tereny po kopalni 1 Maja i odizolować je zielenią od bloków na pobliskim osiedlu. I wreszcie, wracając na obszar Starego Miasta, w rejonie ul. Żeromskiego i ul. Bolesława Prusa – zadbamy o zagospodarowanie zieleni i zakupimy elementy siłowni zewnętrznej. Planujemy również zająć się terenem przy ul. Piastowskiej.

Szczegółowe koszta planowanego przez miasto, złożonego przedsięwzięcia, znane będą dopiero po 30 czerwca br., po opracowaniu stosownej dokumentacji projektowej wraz z kosztorysami. Wstępnie mówić możemy jednak o kwocie w przedziale od 800 tys. do 1,5 mln złotych. Miasto chciałoby uzyskać na ten cel do 85% dofinansowania.

Katarzyna Krentusz
Fot. Justyna Koniszewska