Coraz większa popularność e-PIT-ów

3
19
e-PIT Wodzisław Śląski rozliczenie podatkowe

Poradnik Przedsiębiorcy – śledzimy zmiany

 

Szybki PIT, akcja resortu finansów, miała za zadanie przekonać Polaków, że elektronicznie rozliczanie PIT to sprawa szybka, łatwa i niewymagająca wychodzenia z domu. Jak informuje ministerstwo, Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy rozliczenia rocznego podatku z urzędem skarbowym.

Leszek Skiba, wiceminister finansów zapewnia: „W pierwszym kwartale 2016 r. po raz pierwszy w historii liczba PIT-ów składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, ich udział wyniósł 52 proc. Zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak e-Deklaracje. Szczególnie dbamy o to, aby były one nie tylko przydatne, bo oszczędzają czas i pieniądze podatników, ale także zaprojektowane prosto i intuicyjnie".

Coraz większą aktywność Polaków w rozliczaniu się przez Internet potwierdzają liczby. W 2010 r. w ten sposób rozliczyło się 2 proc. podatników (328 tys. Osób), w 2014 r. liczba ta zwiększyła się do 30 proc. rozliczeń (wysłano 5 mln 416 tys. e-PIT-ów). W ubiegłym roku został pobity rekord – 7 mln 410 tys. e-PIT-ów, które stanowiły 40 proc. wszystkich rozliczeń.

W tym roku Ministerstwo Finansów spodziewa się pobicia kolejnego rekordu. Z szacunków wynika, że do 20 kwietnia Polacy złożyli już ponad 6 mln 600 tys. e-PIT-ów, a w ostatnich dniach okresu rozliczania przyrost liczby elektronicznych zeznań jest o kilkanaście procent wyższy niż w tym samym czasie w poprzednich latach. Wiceminister finansów zapowiada, że resort spodziewa się rekordowego wyniku i przekroczenia 8 milionów wysłanych rozliczeń podatkowych przez Internet.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SOFTib , właścicielem marki Centrum Kas Fiskalnych.