Rydułtowy: Akcja „Ziemia dla nas – my dla ziemi” w SP nr 1

1
139
Rydułtowy, Ekologia: Tydzień Ziemi w SP nr 1

Finał Tygodnia Ziemi w Jedynce miał miejsce 22 kwietnia. Podczas uroczystego podsumowania akcji "Ziemia dla nas – my dla ziemi" uczniowie przedstawili swoje pomysły na promocję postaw proekologicznych.

Jednym z nich była śmieciomoda – zabawa, która w przystępny sposób pokazać ma, na czym polega recycling i wtórne wykorzystanie odpadów. Butelki pet, opakowania i inne niepotrzebne przedmioty, zamiast lądować na wysypisku, mogą posłużyć jako materiał do produkcji ubrań i modnych dodatków. Z puszek ochraniacze, z butelek ozdoby, a z gazet sukienka – okazuje się, że kreatywność rydułtowskich uczniów nie ma granic. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki udowodnili podczas akcji "Ziemia dla nas – my dla ziemi”, że wystarczy dobry pomysł, aby powtórnie wykorzystać materiały, które normalnie wylądowałyby na wysypisku.

Szacunek dla środowiska naturalnego można budować poprzez naukę, ale także przez zabawę. Idealnym przykładem takiego połączenia jest giełda hobbystów. Inicjatywa ta polega na pokazaniu swojej pasji, umiejętnym jej zaprezentowaniu i opisaniu w taki sposób, aby zaciekawiła jak największe grono osób. Dla jednych może to być opieka nad ukochanym pupilem (królikiem, chomikiem), a dla innych kolekcjonerstwo np. zestawów klocków lego. Ważne, że w każdym aspekcie hobby widać ekologię i poszanowanie dla otaczającej nas przyrody.

kk
Fot. UM Rydułtowy