XIV Powiatowe Targi Edukacyjne w Wodzisławiu zakończone

1
22
Wodzisław XIV Powiatowe Targi Edukacyjne

Podczas targów swoją ofertę edukacyjną przedstawiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w powiecie wodzisławskim, ale też z sąsiednich, np. z Chałupek i Świerklan. Na gimnazjalistów czekały m.in. pokazy dronów, robotów lego, drukarki 3D, eksperymenty z ciekłym azotem, a także pokazy klas mundurowych, policyjnych czy ratownictwa medycznego Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Każdy chętny mógł skosztować dań przygotowanych na stoisku Zespołu Szkół Ekonomicznych, gdzie polową kuchnią dyrygował najsłynniejszy śląski mistrz sztuki kulinarnej Remigiusz Rączka ze swoimi asystentami. „Ekonomik” promował też pozostałe kierunki kształcenia dostępne w szkole. Liceum Plastyczne i II LO im. ks. Tischnera w Wodzisławiu oferowało m.in. możliwość twórczej ekspresji na specjalnie przygotowanym wielkim billboardzie, a Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego – prócz robotów i możliwości podglądania drukarki 3d proponowało zabiegi pielęgnacyjne dłoni i paznokci. Zespół Szkół Technicznych – gospodarz targów – promował się osiągnięciami swoich uczniów i absolwentów, przypominając, że jest najlepszą szkołą techniczną w regionie i jedną z najlepszych w Polsce. Atutem „Budowlanki” jest również klasa sportowa i świetna baza treningowa, którą młodzież szkół ponadgimnazjalnych prezentujących się podczas targów wykorzystywała jako arenę do popisów wokalnych, sportowych, tanecznych i artystycznych.

Impreza spotkała się z zainteresowaniem samorządowców. Prócz władz powiatu udział w targach wziął prezydent miasta Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca, który wspólnie ze starostą Ireneuszem Serwotką m.in. zaprezentował talent malarski przy billboardzie Liceum Plastycznego, a także przyglądał się eksperymentom z ciekłym azotem przy stoisku Zespołu Szkół Zawodowych. Obecni byli również członkowie zarządu powiatu: wicestarosta Grzegorz Kamiński, Danuta Maćkowska i Janina Chlebik-Turek oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Eugeniusz Ogrodnik, a także naczelnicy wydziałów edukacji z gmin powiatu.

Targi okazały się imprezą z dużym rozmachem. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy szkół z lokalnymi przedsiębiorcami i organizacjami ich skupiającymi, jak Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl. czy wodzisławska Izba Gospodarcza. Dobra współpraca na linii szkoły – biznes przesądza o tym, że placówki oświatowe powiatu wodzisławskiego stawiają na innowacyjność, na co w przemówieniu otwierającym targi zwrócił uwagę starosta.

publ. /jk/