Kędzierzyn-Koźle: Komiksem o Sendlerowej wygrały konkurs w Ameryce

4
27
Komiksem o Sendlerowej wygrały konkurs w Ameryce
Licealistki Anna Wojtala, Julia Zakas i Emilia Kutyła narysowały komiks o Irenie Sendlerowej i otrzymały 1000 USD. Komiks zatytułowany „Tikkun Olam” w języku jidisz oznacza „Naprawiać świat”. Opowiada historię o życiu działaczki społecznej – Irenie Sendlerowej, która z rąk nazistów uratowała tysiące dzieci. Otrzymała za to medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
– Zachwycił nas jej heroizm i niezwykła historia pisana życiem – powiedziały uczennice w programie wyemitowanym przez Panoramę.
Pieniądze, które otrzymały z wygranej zamierzają przeznaczyć m.in. na kontynuację prac nad komiksem. 
To nie pierwszy, tak duży sukces edukacyjny kozielskiego LO. W zeszłym roku Stefania Kossakowska, Kinga Grabska oraz Igor Bojczuk otrzymali prestiżową nagrodę za reportaż pt. The Lord of the Words. Film opisywał działalność romskiego artysty i działacza społecznego, Karola Parno-Gierlińskiego, który jako jedyny stworzył elementarz do nauki języka romskiego.
 
Amerykańska fundacja Lowell Milken Center for Unsung Heroes, która doceniła licealistów mieści się w Fort Scott w Kansas. Jej głównym celem jest wsparcie działań i projektów edukacyjnych, które promują szeroko pojęte prawa człowieka oraz tak zwaną „pozytywną zmianę”. 
 
KS
 
Foto. Starostwo powiatowe