Kędzierzyn-Koźle: Jest moc? Jest PoMOC!

1
83
Jest moc? Jest PoMOC!
Sport może leczyć i motywować. Wiedzą o tym organizatorzy akcji "Pomarańczowa PoMOC".  Jej misją jest aktywizacja ludzi dotkniętych depresją. Drugi cel to finansowa pomoc niepełnosprawnym dzieciom, które potrzebują pieniędzy na rehabilitację i drogi sprzęt. Biegacze i kolarze przemierzą cały kraj od Tatr po Bałtyk bez przerwy, a Kędzierzyn-Koźle jest na trasie tego niezwykłego wydarzenia. Miasto objęło akcję patronatem, a swój udział w sztafecie rowerowej deklaruje prezydent Wojciech Jagiełło, który chce pokonać 100 kilometrów, czyli trasę po której następuje zmiana zawodnika. 
Pomarańczowi pojawią się u nas dwukrotnie, najpierw w środę 27 kwietnia o godzinie 16.00. do miasta dotrze sztafeta biegowa. Z kolei kolarze pojawią się trzy dni później o 14.06. Zmiana zawodników nastąpi pod gmachem Urzędu miasta. W Kędzierzynie- Koźlu akcję koordynuje Paweł Ogrodowski i to do niego mogą się zgłaszać śmiałkowie chcący wziąć udział w sztafecie. 
– Będą dwa zespoły, które podzieliśmy na sztafetę biegową i rowerową. Pierwsza ma do pokonania 1,5 tys. kilometrów, a druga 3,5 tys. Obie poruszają się nieustannie, czyli biegniemy i jedziemy  na rowerach dzień i noc – mówi Michał Piotrowicz ze stowarzyszenia Rajsport Active z Sieradza. Przez siedem dni będziemy przemierzać całą Polskę, startujemy dokładnie 26 kwietnia w Zakopanem na Krupówkach. Rowerzyści najpierw okrążą całą Polskę, a potem trafią na tę trasę, którą poruszają się biegacze. Tempo rowerzysty i biegacza zostało tak wyliczone, że równo po siedmiu dniach kończymy w Gdańsku – dodaje Piotrowicz.
Na koszulkach biegaczy pojawi się hasło „Wyjdź z cienia i zacznij się ruszać”. Tym samym organizatorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na chorobę, która obecnie dotyka w Polsce ponad 1,5 mln osób. 
-Lekarze podejrzewają, że problem depresji dotyczy o wiele większej liczby ludzi. Jedną z najlepszych form jej zwalczania jest aktywność fizyczna – tłumaczy  Piotrowicz. 
We wszystkich miastach, w których działa stowarzyszenie prowadzone są bezpłatne treningi dla osób borykających się z depresją lub chcących po prostu spędzić aktywnie czas.  Takie zajęcia prowadzi w Kędzierzynie-Koźlu sportowiec Tomasz Antosiak. Chętni spotykają się w każdy czwartek o godzinie 18.30. na stadionie Kuźniczka,przy ul. Grunwaldzkiej. 
Pomarańczowa Pomoc pod swoje skrzydła wzięła 16 niepełnosprawnych dzieci, którym potrzebna jest zbiórka pieniędzy. Trójka z nich mieszka w Kędzierzynie-Koźlu.
– Cieszymy się, że są ludzie, którzy oferują bezinteresowną pomoc finansową. W naszym przypadku są to pieniądze potrzebne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, który jest bardzo drogi. Mowa tu o wózku inwalidzkim, czy profesjonalnym pionizatorze, bo dziecko nie porusza się samo. To koszt około 14 tys. złotych – mówi mama kilkuletniej Marcelinki. 
Pomarańczowym do tej pory udało się zebrać 12,5 tys. złotych, mimo, że akcja jeszcze nie ruszyła. – Marzy nam się by uzbierać po 10 tys. złotych na każde dziecko, wtedy można mówic o konkretnym wsparciu – zaznaczają organizatorzy. 
Pomóc można na różne sposoby, a wszystkie informacje dotyczące zarówno biegu, co pomocy charytatywnej znajdziemy na stronie Pomarańczowej Pomocy ( www.pomaranczowapomoc.pl ) oraz na facebooku. Są tam podane numery kont dzieci. Można np. kupić cegiełki – złotą, srebrną i brązową, którym przypisane są kwoty od 100 złotych wzwyż. Pieniądze trafią bezpośrednio do dzieci. Pomóc może każdy, zarówno osoby indywidualne, które włączą się w akcję, jak i sponsorzy. 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz stacja Polsat News. 
 
Katarzyna Solarz
 
Foto.Urząd miasta