Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w wodzisławskim ZST

2
103
Fot. ZST Wodzisław Śl.

Młodzież z niemieckiej szkoły Wilhelm-Maybach-Schule w Heilbronn (Badenia-Wirtembergia) w Wodzisławiu Śląskim gościła w dniach od 13 do 19 marca 2016r. Pierwszy dzień w Polsce, goście spędzili na zwiedzaniu szkoły, wycieczce do pobliskiego parku rozrywki "Trzy Wzgórza" oraz wędrówki po wodzisławskim rynku. Wieczorem, na odprężenie, grupa udała się wspólnie na kręgle.

Następnego dnia, młodzież zabrała się do pracy nad tegorocznym projektem. W tym roku zadaniem było stworzenie komiksu na temat pobytu w Polsce.  Po zajęciach w szkole polsko-niemiecka młodzież udała się do Rybnika na grę w laserowy paintball, wspólny obiad i spacer po starówce.

Trzeci dzień pobytu gości w ZST upłynął na pobycie na basenie i w saunie oraz grze w siatkówkę i dwa ognie. Wieczorem wszyscy spotkali się w Gościńcu Wodzisławskim, gdzie, do późnych godzin nocnych, wspólnie oglądali mecz Ligi Mistrzów Bayern-Juventus, który zakończył się po dogrywce wynikiem 4-2.

17 marca odbyło się podsumowanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Grupa przedstawiła efekty swojej pracy w formie komiksu, korzystając z programu GIMP2. Na obrazkach nie zabrakło zdjęć dokumentujących zajęcia integracyjne i wspólnie spędzony czas.

Ostatnim punktem pobytu w Polsce był wyjazd na dwudniową wycieczkę krajoznawczo-dydaktyczną do Krakowa. Młodzież podążyła drogą królewską i zwiedziła m.in. Katedrę na Wawelu i Groby Królewskie. Uczniowie, spacerując po krakowskiej starówce, mieli też okazję podziwiać Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice.

Kolejne międzynarodowe spotkanie młodzieży odbędzie się już za pół roku, w ramach październikowej rewizyty polskich uczniów w niemieckim Heilbronn.

– Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji. W trakcie spotkań i wycieczek, nauczyciele i polska młodzież szeroko zaangażowali się w przekazywanie  elementarnych informacji na temat naszego miasta, regionu i kraju. Szczególne podziękowania składamy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w realizację polsko–niemieckiej wymiany – podsumowuje rzecznik prasowy Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., Marek Gryt.

Koordynatorami projektu są Andrzej Sobik oraz Agnieszka Popardowska.
Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko–Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

kk