Ćwierkający Wodzisław – w trosce o skrzydlatych przyjaciół!

2
39
Fot. UM Wodzisław Śl.

Ptaki pełnią istotną rolę w naszym ekosystemie. Odgrywają dużą rolę przy roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych, które nie są przez nie trawione (niektóre nasiona, bez wcześniejszego znalezienia się w przewodzie pokarmowym, nie mogą wykiełkować). Strawieniu ulegają natomiast nasiona niektórych chwastów. Pożywieniem dla dzikich ptaków są z kolei m.in. gryzonie i owady, siejące zniszczenia w uprawach rolnych. Pozostawianie zadrzewień przy uprawach daje ptakom możliwość osiedlania się w ich okolicy i, w naturalny sposób, kontrolowanie liczby gryzoni czy owadów. W okresie lęgowym ptaki pobierają znacznie więcej pokarmu, gdyż muszą wykarmić zarówno siebie, jak i swoje pisklęta, które zjadają dziennie więcej niż dorosłe osobniki. Pokarm pobierany jest z reguły w najbliższym sąsiedztwie gniazda, tak więc roślinność wokół niego jest dość dokładnie oczyszczona z owadów.

Na terenie wodzisławskich Trzech Wzgórz i Balatonu, choć nie brakuje krzewów i drzew, brakuje… ptaków. Dlatego wodzisławski Urząd Miasta, wraz ze stowarzyszeniem "Razem na Szybiku", organizuje akcję "Ćwierkający Wodzisław".

W ramach akcji ogłoszony zostanie konkurs, którego laureaci otrzymają jedną z trzydziestu budek lęgowych ufundowanych przez stowarzyszenie "Razem na Szybiku". Rodziny, które zgłoszą chęć udziału w naszym projekcie, mogą – drogą losowania – otrzymać jedną z budek do samodzielnego złożenia. Mogą ją również oznaczyć tak, aby podczas spaceru wiadomo było, że właśnie ta budka lęgowa została przez nich zrobiona i to właśnie w niej odbywają się lęgi szpaków, kosów czy sikorek… Montaż budek przeprowadzony zostanie z kolei przez pracowników MOSiRu.

Wodzisławskie budki rozlosowane zostaną 4 czerwca, a zamontowane – dopiero w pierwszy weekend października. – Każda budka lęgowa, zanim zamieszkają w niej ptaki, musi przejść specyficznymi zapachami kory drzewnej, liści, lasu, słowem zapachami natury, aby skrzydlaci mieszkańcy chcieli tam składać jaja. Dlatego akurat jesienno-zimowe miesiące będą doskonałym czasem, aby nasze budki przygotowały się na przyjęcie nowych lokatorów wiosną przyszłego roku – wyjaśnia zastępca prezydenta Barbara Chrobok.

Dzięki akcji "Ćwierkający Wodzisław", mieszkańcy miasta będą mieli także możliwość podglądania życia ptaków zamieszkałych w budkach! W jednej z nich miasto planuje bowiem zamontowanie kamery.

kk