Kędzierzyn-Koźle: Dokończą budować ścieżkę rowerową na Dębowej

1
90
Dokończą budować ścieżkę rowerową na Dębowej
Niedawno władze miasta i powiatu zdecydowały, że wesprą finansowo gminę Reńska Wieś. Chodzi o domknięcie trasy pieszo – rowerowej wokół akwenu Dębowa. Dotychczas ścieżka nagle urywała się i kilkuset metrowy kawałek ruchliwej drogi trzeba było pokonać idąc poboczem. 
Podczas ostatniej sesji powiat zdecydował o przeznaczeniu 100 tys. zł na dokończenie budowy ścieżki. Uchwałę w tej sprawie podjęła również Rada miasta, która doda taką samą kwotę. 
Razem z gminą dołożyliśmy się do tego zadania, ale całość kosztować będzie około 400 tys. zł – mówi Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Gmina Reńska Wieś, która jest głównym inwestorem wyłoży 200 tys. złotych.
Akwen Dębowa jest największym strzeżonym kąpieliskiem w powiecie, z którego głównie w sezonie letnim licznie korzystają również mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Dlatego, jak podkreślali radni remont jest o tyle istotny, że służyć będzie nie tylko gminie Reńska Wieś. Teraz rowerzyści, miłośnicy biegania, czy nordic walkingu bezpiecznie pokonają teren wokół jeziora, nie wjeżdżając na drogę powiatową. Bezpieczniejsi będą również plażowicze, spacerujący wokół akwenu. W sumie ścieżka będzie liczyła 4 kilometry. Poza nią powstaną również nowe miejsca parkingowe. 
– W tej chwili przeprojektowujemy parking, ogłaszamy przetarg, a prace ruszą za półtora miesiąca – powiedział wójt Reńskiej Wsi Marian Wojciechowski. 
W tym roku rozpoczyna się również remont jedynego miejskiego odkrytego basenu w Azotach, który zakończy się dopiero w przyszłym roku, dlatego akwen w Dębowej może być tego lata szczególnie obleganym miejscem wypoczynku. 
„Dębowa” jest wyrobiskiem pożwirowym, wraz z przyległymi do niego terenami zajmuje powierzchnię prawie 80 hektarów. Na terenie kąpieliska jest pole namiotowe i kempingowe, a także wyznaczone są miejsca na rozpalenie ogniska. W pobliżu znajduje się bar "Hula Gula", gdzie można zjeść smażoną rybę i dania kuchni polskiej. Tam również jest ogródek dla dzieci, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej. Nad akwenem działają też wypożyczalnie sprzętu pływającego: łódek wiosłowych, rowerów wodnych i kajaków z kolei na trasie ścieżki rowerowej jest również siłownia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. 
 
Katarzyna Solarz