Kędzierzyn-Koźle: Dzierżawca portu stawia pierwsze kroki

3
59
Dzierżawca portu stawia pierwsze kroki
W listopadzie ubiegłego roku została podpisana umowa trójstronna pomiędzy gminą, Kędzierzyńsko Kozielskim Parkiem Przemysłowym, a spółką Kędzierzyn-Koźle Terminale, na dzierżawę terenów portowych. Spółka KKT będzie tam budować terminale przeładunkowe i kontenerowe. ( terminal chemiczny, kontenerowy oraz dla towarów sypkich – przyp. red) Zawarte porozumienia mają umożliwić uruchomienie działalności przeładunkowej do 2017 roku. Chociaż wszystkim stronom bardzo zależy na jak najszybszej realizacji przedsięwzięcia, to proces związany z załatwianiem wszystkich formalności (pozwolenia administracyjne) dotyczących przekazania gruntów trwa nawet rok. Najpierw portowe działki muszą zostać przekazane aportem przez gminę własnej spółce, czyli Kędzierzyńsko-Kozielskiemu Parkowi Przemysłowemu, by ten mógł wydzierżawić teren spółce KKT. – Działki które są w porcie czekają na przekazanie KKPP, ale to nie przeszkadza, by inwestor już rozpoczął tam swoja działalność. Z tego co wiem realizuje projekty i jeśli będzie je miał gotowe, zwróci się o pozwolenia. Powinno to nastąpić do listopada tego roku, wtedy ruszy budowa. 
Pierwszy przeładunek w Porcie będzie możliwy dopiero w 2018 roku, ale już w maju można zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.  
– Inwestor zorganizuje pokazowy przeładunek. Towar zostanie przeładowany z barki na samochód – mówi obrazowo prezydent Sabina Nowosielska. Przy okazji  zorganizujemy jakiś festyn dla mieszkańców Portu, żeby zapoznać ich z naszymi planami – dodaje prezydent.
Jedną z atrakcji ma być wystawa dotycząca pamiątek związanych z Odrą. 
– Inwestor znalazł w Berlinie mapę naszego portu z końca XIX wieku i jej kopię będzie można zobaczyć. 
Cała inwestycja to koszt 360 mln. złotych. Sfinansowania projektu podjął się szwajcarski fundusz inwestycyjny Clearsight, który jest właścicielem spółki KKT. Docelowo w samym terminalu znajdzie pracę 120 ludzi. 
Miasto chce uruchomić w okolicach portu również tzw. strefę ekonomiczną dla małych i średnich firm, które będą tam świadczyły  usługi dla terminalu, np. firmy: księgowe, czy logistyczne. – Ta inwestycja to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Kędzierzynie – Koźlu w ostatniej dekadzie – uważa miejski radny Andrzej Kopacki. – Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 4 lat zmieni się oblicze portu.
 
Katarzyna Solarz
 
Fot. Katarzyna Solarz