Kędzierzyn-Koźle: Informatyczna rewolucja w szpitalu

1
28
 Informatyczna rewolucja w szpitalu
Rozporządzenie o obiegu dokumentacji elektronicznej wkrótce ma wejść w życie. Dlatego w kędzierzyńskim starostwie obradowali członkowie Opolskiego Klastra Medycznego 50 Plus. 
Konkurs na pozyskanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego może zostać ogłoszony już w marcu. Jednostki szykują aplikacje przede wszystkim na zakup kosztownego sprzętu i oprogramowania, a w klastrze będzie im łatwiej zdobyć środki.
– Z przygotowaniami jest różnie, niektóre placówki jeszcze raczkują. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest na tyle przygotowany, że właściwie chodzi tylko o uzupełnienie wszystkiego o serwery –  powiedział Wojciech Machelski, dyrektor Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, które zainicjowało powstanie klastra.
Na informatyzacji mają zyskać pacjenci, bo w życie wejdzie e-recepta czy e-skierowanie, a wyniki badań będą przesyłane i archiwizowane w formie elektronicznej. Polepszy się też organizacja pracy w szpitalu.
Dyrektor SP-ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Marek Staszewski zaznacza, że wdrożenie dużo pełniejszej informatyzacji spowoduje nie tylko przyspieszenie obiegu informacji, ale da też pewne oszczędności.
– Teraz wiele rzeczy drukujemy na papierze – mówi Staszewski i jednocześnie przyznaje, że w wielu elementach informatyzacja kierowanej przez niego jednostki już funkcjonuje. – Jesteśmy dobrze wyposażeni jeśli chodzi o elektronikę, ale brakuje nam miejsca na serwerach, ich zakup chcemy sfinansować z programu unijnego – dodaje. 
W ramach klastra medycznego funkcjonuje sześć szpitali na Opolszczyźnie: w Korfantowie, Kędzierzynie-Koźlu, Białej, Głuchołazach, Brzegu oraz w Mosznej. Tworzą go trzy powiaty, a stronę naukowo-badawczą reprezentują m.in.: Politechnika Opolska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
 
KS
 
Fot. Starostwo Powiatowe